Portret księdza Andrzeja Brasia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Kasinka Mała
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
ks. Andrzej Braś malarstwo portretowe malarstwo XX wieku Stanisław Ciężadlik
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/02096
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1966 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Mszana Dolna
Technika i materiał
olej na płótnie, drewno, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 69 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 51 cm
Szerokość bez ramy – 40 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz namalował Stanisław Ciężadlik w 1966 roku.

Opis

Portret w kształcie stojącego prostokąta. W centrum ukazane popiersie księdza Andrzeja Brasia zwrócone delikatnie w prawo. Twarz szeroka, o rysach starszego mężczyzny, z delikatnym zarostem, wąskimi ustami, długim i prostym nosem i małymi oczami. Włosy z łysiną, krótkie i siwe z tyłu głowy. Ksiądz ubrany w sutannę. Tło w kolorze niebieskim. Rama drewniana, malowana na czarno, boki ramy od wewnątrz złocone, a od zewnątrz zdobione motywem skręconego sznura. W lewym dolnym rogu sygnatura malowana na pomarańczowo „ST(ANISŁAW) CIĘŻADLIK / R(OK) 1966”.

Zarys problematyki artystycznej

Portret przedstawia księdza Andrzeja Brasia, urodzonego w 1896 roku, proboszcza parafii w Kasince Małej od 31 października 1945 do 6 sierpnia 1966. Ksiądz Braś urodził się w Jaworniku. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w seminarium krakowskim 17 grudnia 1922 otrzymał święcenia kapłańskie w Krakowie. W latach 1925-1928 był kapelanem sióstr służebniczek i duszpasterzem w Górnej Sidzinie. Po odejściu z Sidziny pracował w Odrowążu (1928-1930) jako wikariusz tytularny, a następnie w Łopusznej (1930-1939) jako samodzielny duszpasterz. Podczas probostwa w Kasince Małej uposażył kościół w najpotrzebniejsze sprzęty i wyremontował ołtarze. To w czasie jego posługi w tym kościele szereg prac wykonał autor omawianego portretu Stanisław Ciężadlik (ołtarze, stacje drogi krzyżowej, konfesjonały). Proboszcz zmarł nagle w 1966 roku. Obraz jest zatem portretem pośmiertnym lub wykonanym w ostatnim roku życia księdza Brasia. Malarstwo portretowe stanowiło jedną z głównych gałęzi twórczości Ciężadlika. Jego twórczość została omówiona w reportażu Polskiego Radia „Portrecista” Ireny Piłatowskiej w 1994 roku. Malarz jest też autorem drugiego portretu, znajdującego się w zakrystii kościoła w Kasince Małej, przedstawiającego pierwszego proboszcza parafii księdza Władysława Bączyńskiego. Malarstwem portretowym zajmował się od lat trzydziestych XX wieku. Jego pierwsze prace przedstawiały lokalne osobistości w Mszanie Dolnej i wczasowiczów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry, obraz delikatnie zabrudzony, drobne uszkodzenie mechaniczne po lewej stronie ramy.

Streszczenie

Portret przedstawia księdza Andrzeja Brasia, proboszcza parafii w Kasince Małej od 31 października 1945 do 6 sierpnia 1966. Ksiądz uposażył kościół w najpotrzebniejsze sprzęty i wyremontował ołtarze. To w czasie, gdy był proboszczem w kościele w Kasince szereg prac wykonał autor omawianego portretu Stanisław Ciężadlik (ołtarze, stacje drogi krzyżowej, konfesjonały). Proboszcz zmarł nagle w 1966 roku. Obraz jest zatem portretem pośmiertnym lub wykonanym w ostatnim roku życia księdza Brasia.

Bibliografia

Gargas Jan, "Jubileusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej 1911-2011", Kraków 2011
Pilatowska Irena, "Portrecista" , Polskie Radio
Czarniak Władysław, "Księża rodacy i duszpasterze Sidziny na przestrzeni 450 lat jej historii", Kraków 2013

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Maria Działo, "Portret księdza Andrzeja Brasia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-andrzeja-brasia

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności