Szczegółowe dzieje omawianego zabytku ani jego autorstwo nie są znane. Dzieło powstało zapewne w drugiej połowie XVII wieku.
Krucyfiks drewniany, figura pełnoplastyczna, w pełni polichromowana. Ciało Chrystusa muskularne z silnie zaznaczoną anatomią klatki piersiowej i widocznymi śladami męki. Ramiona tworzące zarys litery „V”, prawa dłoń złożona w gest błogosławieństwa, lewa z wyprostowanym palcem wskazującym; stopy przebite jednym gwoździem. Głowa zwrócona w trzech czwartych w prawo, pochylona lekko do dołu. Twarz szczupła, pociągła, oczy zamknięte. Na głowie cierniowa korona, spod której ciekną krople krwi. Włosy i zarost ciemnobrązowe, kręcone. Perizonium białe, związane w węzeł na prawym boku postaci. U szczytu pionowej belki krzyża banderola z inskrypcją: „I.N./R.I.”
Omawiany krucyfiks w kartach inwentarzowych przygotowanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie został określony jako „barokowo-ludowy”. Dzieło powstało zapewne w drugiej połowie XVII wieku. Wykonał je rzeźbiarz, który nie do końca potrafił odwzorować poprawne proporcje ciała ludzkiego, stąd postać ukrzyżowanego Chrystusa charakteryzuje się zbyt małą głową i torsem w stosunku do wielkości kończyn. Rzeźbę cechuje za to uwypuklona ekspresja przejawiająca się w modelunku klatki piersiowej i twarzy. Zamknięte oczy i opuszczona głowa Chrystusa sugerują, że figura reprezentuje typ Cristo morte, a więc przedstawia Chrystusa umarłego. Układ dłoni, z których prawa ułożona jest w gest błogosławieństwa przywodzi jednak na myśl wizerunki Ukrzyżowanego w typie Cristo vivo czyli jeszcze przed śmiercią na krzyżu.
Dobry. Niewielkie ubytki polichromii.
Dzieło powstało zapewne w drugiej połowie XVII wieku, jest określane jako „barokowo-ludowe”. Wykonał je rzeźbiarz, który nie do końca potrafił odwzorować poprawne proporcje ciała ludzkiego. Pod względem ikonografii omawiany wizerunek Ukrzyżowanego łączy cechy typu Cristo morte tj. martwego Zbawiciela na krzyżu z typem Cristo vivo czy przedstawieniem Chrystusa jeszcze przed śmiercią na krzyżu.
Justyna Kuska, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-105