Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Łazany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany ikonografia chrystologiczna krucyfiks późny barok rzeźba późnobarokowa sztuka barokowa
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/03524
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione i polichromowane
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Szczegółowe dzieje omawianego zabytku ani jego autorstwo nie są znane. Dzieło powstało zapewne w drugiej połowie XVII wieku.

Opis

Krucyfiks drewniany, figura pełnoplastyczna, w pełni polichromowana. Ciało Chrystusa muskularne z silnie zaznaczoną anatomią klatki piersiowej i widocznymi śladami męki. Ramiona tworzące zarys litery „V”, prawa dłoń złożona w gest błogosławieństwa, lewa z wyprostowanym palcem wskazującym; stopy przebite jednym gwoździem. Głowa zwrócona w trzech czwartych w prawo, pochylona lekko do dołu. Twarz szczupła, pociągła, oczy zamknięte. Na głowie cierniowa korona, spod której ciekną krople krwi. Włosy i zarost ciemnobrązowe, kręcone. Perizonium białe, związane w węzeł na prawym boku postaci. U szczytu pionowej belki krzyża banderola z inskrypcją: „I.N./R.I.”

Zarys problematyki artystycznej

Omawiany krucyfiks w kartach inwentarzowych przygotowanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie został określony jako „barokowo-ludowy”. Dzieło powstało zapewne w drugiej połowie XVII wieku. Wykonał je rzeźbiarz, który nie do końca potrafił odwzorować poprawne proporcje ciała ludzkiego, stąd postać ukrzyżowanego Chrystusa charakteryzuje się zbyt małą głową i torsem w stosunku do wielkości kończyn. Rzeźbę cechuje za to uwypuklona ekspresja przejawiająca się w modelunku klatki piersiowej i twarzy. Zamknięte oczy i opuszczona głowa Chrystusa sugerują, że figura reprezentuje typ Cristo morte, a więc przedstawia Chrystusa umarłego. Układ dłoni, z których prawa ułożona jest w gest błogosławieństwa przywodzi jednak na myśl wizerunki Ukrzyżowanego w typie Cristo vivo czyli jeszcze przed śmiercią na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Niewielkie ubytki polichromii.

Streszczenie

Dzieło powstało zapewne w drugiej połowie XVII wieku, jest określane jako „barokowo-ludowe”. Wykonał je rzeźbiarz, który nie do końca potrafił odwzorować poprawne proporcje ciała ludzkiego. Pod względem ikonografii omawiany wizerunek Ukrzyżowanego łączy cechy typu Cristo morte tj. martwego Zbawiciela na krzyżu z typem Cristo vivo czy przedstawieniem Chrystusa jeszcze przed śmiercią na krzyżu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-105

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności