Baranek Boży

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Łazany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego
Tagi
atrybuty świętych rzeźba małopolska rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, konsola w podniebiu łuku tęczowego
Identyfikator
DZIELO/03530
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone i srebrzone
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Szczegółowe dzieje omawianej rzeźby ani jej autorstwo nie są znane. Obiekt mógł powstać w XIX wieku. Pierwotnie, najprawdopodobniej stanowił wyposażenie któregoś z ołtarzy, np. zwieńczenie tabernakulum.

Opis

Pełnoplastyczna, wolnostojąca figura Baranka leżącego na zamkniętej księdze; z chorągwią pashalną. Całość umieszczona na wklęsło-wypukłym postumencie na planie odcinka koła. Postument i chorągiew polichromowane w kolorach czerwonym i zielonym oraz złocone, baranek srebrzony.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie Baranka Bożego (łac. Agnus Dei) oparte jest na słowach św. Jana Chrzciciela odnoszących się do Chrystusa, które zostały zapisane w Ewangelii św. Jana: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1, 29). W sztuce chrześcijańskiej szybko pojawiły się dwa główne sposoby ukazywania Baranka. W pierwszym przypadku jest to przedstawienie samodzielne. Baranek z odwróconą głową podtrzymuje krzyż zwieńczony sztandarem oraz niekiedy kielich. W drugim przypadku Baranek występuje jako atrybut św. Jana Chrzciciela – św. Jan często trzyma go na dłoni i wskazuje na niego palcem. W obu sytuacjach postać Baranka symbolizuje Chrystusa i jego ofiarę na krzyżu (Iz 53, 7). Ze względu na odniesienia eucharystyczne figury przedstawiające Baranka Bożego były często umieszczane w zwieńczeniach tabernakulów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dzieje rzeźby ani jej autorstwo nie są znane. Obiekt mógł powstać w XIX wieku. Pierwotnie, najprawdopodobniej stanowił wyposażenie któregoś z ołtarzy, np. zwieńczenie tabernakulum. Przedstawienie Baranka Bożego (łac. Agnus Dei) wywodzi się ze słów św. Jana Chrzciciela odnoszących się do Chrystusa, które zostały zapisane w Ewangelii św. Jana: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1, 29). Postać Baranka symbolizuje Chrystusa i jego ofiarę na krzyżu (Iz 53, 7).

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Baranek Boży", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/baranek-bozy

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności