Figura powstała do ołtarza, w którym się znajduje.
Figura niemal pełnoplastyczna, z tyłu ścięta i drążona ukazuje świętego, przedstawionego w pozycji stojącej. Święty w lewej dłoni trzyma oparty o ziemię pastorał, a prawą wznosi ugiętą. Ma pociągłą twarz, duże oczy, nos długi o prostym profilu i lekko rozchylone usta. Twarz ma okoloną brązowymi włosami formowanymi w pukle i krótką brodą. Jest ubrany w srebrną albę i biały ornat ze złotą pretekstą dekorowaną cekinami i złotym lamowaniem. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.
Ukazanej w figurze świętej postaci brak atrybutów, które umożliwiałyby jednoznaczną identyfikację. Pastorał wskazuje jedynie, że była to osoba duchowna – najpewniej biskup. Rzeźba powstała wraz z ołtarzem w ostatniej ćwierci XVII wieku, w okresie dojrzałego baroku. Charakteryzuje się uspokojoną formą, ożywioną nieznacznie fałdami sugerującej ruch, sięgającej ziemi alby.
Zabrudzenia powierzchni, drobne ubytki warstwy polichromii.
Rzeźba niezidentyfikowanego świętego powstała wraz z ołtarzem w ostatniej ćwierci XVII wieku, w okresie dojrzałego baroku. Charakteryzuje się uspokojoną formą, ożywioną nieznacznie fałdami sugerującej ruch, sięgającej ziemi alby.
Agata Felczyńska, "Święty z pastorałem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swiety-z-pastoralem