Święty z pastorałem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Trzebunia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia Św. Marii Magdaleny
Tagi
ołtarz główny święty
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/23527
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 75 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura powstała do ołtarza, w którym się znajduje.

Opis

Figura niemal pełnoplastyczna, z tyłu ścięta i drążona ukazuje świętego, przedstawionego w pozycji stojącej. Święty w lewej dłoni trzyma oparty o ziemię pastorał, a prawą wznosi ugiętą. Ma pociągłą twarz, duże oczy, nos długi o prostym profilu i lekko rozchylone usta. Twarz ma okoloną brązowymi włosami formowanymi w pukle i krótką brodą. Jest ubrany w srebrną albę i biały ornat ze złotą pretekstą dekorowaną cekinami i złotym lamowaniem. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Ukazanej w figurze świętej postaci brak atrybutów, które umożliwiałyby jednoznaczną identyfikację. Pastorał wskazuje jedynie, że była to osoba duchowna – najpewniej biskup. Rzeźba powstała wraz z ołtarzem w ostatniej ćwierci XVII wieku, w okresie dojrzałego baroku. Charakteryzuje się uspokojoną formą, ożywioną nieznacznie fałdami sugerującej ruch, sięgającej ziemi alby.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia powierzchni, drobne ubytki warstwy polichromii.

Streszczenie

Rzeźba niezidentyfikowanego świętego powstała wraz z ołtarzem w ostatniej ćwierci XVII wieku, w okresie dojrzałego baroku. Charakteryzuje się uspokojoną formą, ożywioną nieznacznie fałdami sugerującej ruch, sięgającej ziemi alby.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Święty z pastorałem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swiety-z-pastoralem

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności