Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Trzebunia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia Św. Marii Magdaleny
Tagi
ołtarz główny rzeźba XVII wieku św. Wojciech
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/23529
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figura powstała do ołtarza, w którym się znajduje.

Opis

Figura niemal pełnoplastyczna, z tyłu ścięta i drążona. Święty Wojciech został ukazany w pozycji stojącej z uniesionymi rękami, w prawej dłoni trzymając wiosło. Twarz ma pociągłą, brwi uniesione, oczy szeroko otwarte, nos prosty, brodę długą, dzielącą się w dwa pukle. Jest ubrany w jasnoróżową sutannę, srebrną komżę oraz złotą kapę i paliusz. Na głowie ma infułę, na dłoniach rękawiczki. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Wojciech urodził się w Czechach, podczas bierzmowania przyjął imię Adalbertus. Był biskupem Pragi, misjonarzem na Węgrzech, w Polsce i w Prusach, gdzie został zamordowany w 997 roku. Jest głównym patronem Polski. Wiosło, które trzyma w dłoni nawiązuje do podróży, którą odbył między Gnieznem a Prusami częściowo drogą wodną. Według przekazów również jeden z pierwszych, śmiertelnych ciosów zadano mu właśnie wiosłem.
Święty został ukazany frontalnie, w konwencjonalny sposób, trzymając wiosło, które pozwala go zidentyfikować. Gest drugiej ręki sugeruje, że mógł w niej również coś trzymać. Rzeźba charakteryzuje się uspokojoną formą, ożywioną równolegle biegnącymi fałdami komży, zmieniającymi bieg ponad wystawioną do przodu nogą.
Odpowiada umieszczonej po przeciwnej stronie figurze św. Stanisława, również jednego z najważniejszych świętych patronów Polski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia powierzchni, ubytki oraz przetarcia warstwy polichromii.

Streszczenie

Figura św. Wojciecha powstała w ostatniej ćwierci XVII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Święty został ukazany w konwencjonalny sposób, z wiosłem, które pozwala go zidentyfikować. Rzeźba charakteryzuje się uspokojoną formą.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-13

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności