Figury św. Wojciecha i św. Stanisława pochodzą z wyposażenia dawnego kościoła i powstały zapewne w drugiej połowie XVIII wieku. Zostały wtórnie umieszczone w nowym ołtarzu Matki Boskiej wybudowanym w latach 1882-1884 do świątyni w Piekielniku.
Rzeźba pełna, ustawiona na nieregularnej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową przechyloną w lewo, w kontrapoście, o delikatnie przegiętej sylwetce. Lewą rękę ma ugiętą, uniesioną na wysokość piersi, w prawej trzyma laskę zakończoną krzyżem. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach, małym nosie i pełnych utach, okoloną brązową brodą i skręconymi, krótkimi włosami. Postać ubrana jest w długą, czerwoną albę, srebrzoną rokietę ze złoconym brzegiem oraz złoconą kapę z granatową podszewką, zapiętą klamrą na piersi i zawiniętą na lewej nodze. Na głowie ma złoconą infułę. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.
Obie figury biskupów są jednorodne pod względem formalnym, zostały zatem wykonane przez tego samego rzeźbiarza. Cechuje je typ kwadratowej twarzy o głęboko rzeźbionych, migdałowatych oczach, małym nosie i ustach. Rzeźby mają smukłe, wydłużone sylwetki ukazane w lekkim poruszeniu odzwierciedlonym przez układ draperii szat.
Święty Wojciech w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Był pierwszym świętym w monarchii piastowskiej, został ogłoszony głównym patronem Polski i metropolii gnieźnieńskiej.
Przetarcia i odpryski polichromii, zabrudzenia.
Figury św. Wojciecha i św. Stanisława pochodzą z wyposażenia dawnego kościoła i powstały zapewne w drugiej połowie XVIII wieku. Zostały wtórnie umieszczone w nowym ołtarzu Matki Boskiej wybudowanym w latach 1882-1884 do nowej świątyni w Piekielniku. Święty Wojciech w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności.
Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-35