Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Bielany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Macieja Apostoła
Tagi
malarstwo XIX wieku sztuka drugiej połowy XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie lewego ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/24259
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1875-1877
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Wojciecha namalował zapewne Peter Michal Bohúň w latach około 1875-1877.

Opis

Obraz w formie zbliżonej do trapezu o wklęsło-wypukłych bokach. W centrum św. Wojciech klęczący przed stołem ustawionym na jednym stopniu. Święty zwrócony w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową, ręce ma ugięte, prawą opiera o blat, dłonie ma splecione. Twarz ma szczupłą, o oczach skierowanych w dół, dużym, garbatym nosie i małych ustach; okoloną długą, puszystą, brązową brodą i krótkimi, brązowymi włosami. Nad głową aureola. Ubrany jest w białą albę, białą rokietę obszytą koronką, na ramiona ma narzuconą niebieską kapę o dekoracyjnej bordiurze, na piersi ma paliusz, a na głowie malowaną na złoto infułę z taśmami (fannones). Na stole stoi krucyfiks, leży otwarta księga i liść palmy. Na stopniu przed świętym znajduje się szabla. Postać ukazana we wnętrzu, z widoczną kolumną.

Zarys problematyki artystycznej

W latach 1875-1877 słowacki malarz Peter Michal Bohúň, mieszkający w tym okresie w Lipniku koło Białej, namalował serię obrazów do ołtarzy oraz stacje drogi krzyżowej do kościoła w Bielanach. Artysta był przedstawicielem malarstwa realistycznego i romantycznego. Jego obrazy charakteryzuje silne przywiązanie do szczegółu, widoczne chociażby w detalach szat świętego oraz indywidualizacja twarzy postaci. Sposób malowania obrazu św. Wojciecha pozwala przypisać jego wykonanie Peterowi Michalowi Bohúňowi.
Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś sprawował rządy w diecezji praskiej. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jego atrybutem jest miecz, gdyż po tym jak go zamordowano, ścięto mu nim głowę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz św. Wojciecha namalował zapewne Peter Michal Bohúň w latach około 1875-1877. Święty przedstawiany był w stroju biskupim. Jego atrybutem jest miecz, gdyż po tym jak go zamordowano, ścięto mu nim głowę.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafii w Bielanach, Krzysztof Orlicki, Dzieje parafii świętego Macieja Apostoła w Bielanach (od powstania do I wojny światowej), Kraków 2008, mpis, s. 38.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-31

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności