Obraz św. Wojciecha namalował zapewne Peter Michal Bohúň w latach około 1875-1877.
Obraz w formie zbliżonej do trapezu o wklęsło-wypukłych bokach. W centrum św. Wojciech klęczący przed stołem ustawionym na jednym stopniu. Święty zwrócony w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową, ręce ma ugięte, prawą opiera o blat, dłonie ma splecione. Twarz ma szczupłą, o oczach skierowanych w dół, dużym, garbatym nosie i małych ustach; okoloną długą, puszystą, brązową brodą i krótkimi, brązowymi włosami. Nad głową aureola. Ubrany jest w białą albę, białą rokietę obszytą koronką, na ramiona ma narzuconą niebieską kapę o dekoracyjnej bordiurze, na piersi ma paliusz, a na głowie malowaną na złoto infułę z taśmami (fannones). Na stole stoi krucyfiks, leży otwarta księga i liść palmy. Na stopniu przed świętym znajduje się szabla. Postać ukazana we wnętrzu, z widoczną kolumną.
W latach 1875-1877 słowacki malarz Peter Michal Bohúň, mieszkający w tym okresie w Lipniku koło Białej, namalował serię obrazów do ołtarzy oraz stacje drogi krzyżowej do kościoła w Bielanach. Artysta był przedstawicielem malarstwa realistycznego i romantycznego. Jego obrazy charakteryzuje silne przywiązanie do szczegółu, widoczne chociażby w detalach szat świętego oraz indywidualizacja twarzy postaci. Sposób malowania obrazu św. Wojciecha pozwala przypisać jego wykonanie Peterowi Michalowi Bohúňowi.
Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś sprawował rządy w diecezji praskiej. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jego atrybutem jest miecz, gdyż po tym jak go zamordowano, ścięto mu nim głowę.
Dobry.
Obraz św. Wojciecha namalował zapewne Peter Michal Bohúň w latach około 1875-1877. Święty przedstawiany był w stroju biskupim. Jego atrybutem jest miecz, gdyż po tym jak go zamordowano, ścięto mu nim głowę.
Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-31