Św. Szymon i św. Juda Tadeusz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Skawina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Tagi
malarstwo XIX wieku św. Juda Tadeusz św. Szymon Walery Eljasz-Radzikowski
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06670
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1875 roku (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 1,7 m
wysokość – około 3 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w drugiej połowie XIX wieku, być może około 1875 roku i odnowiony w 2003 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym. W centrum kompozycji dwie męskie postacie, zwrócone w trzech czwartych w lewo, stojące jedna za drugą. Z przodu św. Szymon z piłą, prawą ręką podtrzymuje księgę, lewą wznosi ku górze, tam też kieruje wzrok. Stojący z tyłu św. Juda palcem prawej ręki wskazuje na księgę, lewą, z krzyżem, unosi ponad nimi. Szymon ubrany jest w żółtą tunikę i brązowy płaszcz, zaś Juda w czerwoną tunikę i zielony płaszcz. Ponad nimi, z jasnożółtych obłoków wyłania się anioł w czerwono-niebieskiej sukni, który trzyma dwie palmy męczeństwa. Święci stoją na boso na ziemi, w lewym dolnym rogu kompozycji, obok stóp św. Judy leży kątownik i strzały. Tło przedstawienia ciemne, rozjaśnia się ku górze.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Szymon i św. Juda Tadeusz według tradycji byli braćmi. Po rozesłaniu apostołów wspólnie głosili Ewangelię nad Morzem Czerwonym i w Egipcie lub w Babilonii i Palestynie. Mieli razem ponieść śmierć męczeńską, dlatego często przedstawiani są wspólnie. Szymon zginął przecięty piłą, która stanowi jego atrybut, zaś Juda poniósł śmierć od ciosów pałką lub włócznią.
Walery Eljasz-Radzikowski, domniemany autor obrazu, kształcił się w Krakowie i Monachium. Podejmował tematykę historyczną, legendarną, malował pejzaże, interesował się kostiumologią oraz był ilustratorem. Był również autorem kompozycji o tematyce religijnej, m.in. umieszczonego w tym samym ołtarzu wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Antoniego (przed 1875) do katedry w Przemyślu, św. Wojciecha (ok. 1880) i św. Aleksego (1889) do kościoła w Pełczyskach (pow. pińczowski). Projektował polichromie kościoła Dominikanów w Dzikowie oraz w Wielowsi pod Sandomierzem i Chochołowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz został odnowiony w 2003 roku.

Streszczenie

Obraz przedstawiający św. Szymona i św. Judę Tadeusza został namalowany w drugiej połowie XIX wieku (być może około 1875 roku) najpewniej przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego, autora obrazu przedstawiającego Ukrzyżowanie umieszczonego w tym samym ołtarzu.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
"Zabytkowe kościoły w gminie Skawina", Skawina 2016
Mardyła Przemysław, "Parafia świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. 650 lat historii.", Kraków 2014

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Szymon i św. Juda Tadeusz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-szymon-i-sw-juda-tadeusz-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności