Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Tagi
malarstwo XIX wieku stacje drogi krzyżowej
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/03200
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
1875 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 68 cm
wysokość – 82,5 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obrazy zostały namalowane w 1875 roku i odnowione w 1967 roku przez kanonika Jana Hojdysa, proboszcza w Międzybrodziu Żywieckim.

Opis

14 stacji drogi krzyżowej w kształcie stojących prostokątów ujętych w drewniane, profilowane ramy zwieńczone krzyżami. Sceny są narracyjne, wielofiguralne, przedstawiane na tle architektonicznym lub pejzażowym. W centrum wielu z nich znajduje się postać Chrystusa ubranego w różową tunikę i niebieski płaszcz, z nimbem wokół przybranej koroną cierniową głowy. Sceny są tłumne, postacie krępe o zaburzonych proporcjach i uproszczonych rysach twarzy. U dołu kompozycji malowane czarną farbą numery stacji: Stacyja I, Stacyja II etc. Kolorystyka ciemna, ciepła ze zdecydowaną przewagą brązów.

Zarys problematyki artystycznej

Kult drogi krzyżowej rozpoczął się w Europie dopiero w XIII wieku, choć miejsca związane z życiem i męką Chrystusa czczono i upamiętniano już w czasach wczesnochrześcijańskich. W średniowieczu obowiązywało siedem stacji, ale ich liczba aż do XVIII wieku, kiedy ustanowił się zwyczaj tworzenia 14 przystanków, między którymi poruszają się wierni. Mogą one być umieszczone w kaplicach, we wnętrzu kościoła, lub w terenie, pod warunkiem, że zaczynają lub kończą się przy budynku kościoła. Konieczną częścią każdej stacji jest krzyż. W kościele zawiesza się je od ołtarza po stronie epistoły – czyli od lewej do prawej, ale nie w prezbiterium. Jeżeli stacje mają charakter plastyczny, mogą być malowane, rzeźbione lub wykonane w dowolnej innej technice jak mozaika lub sgraffito. Stanowią zespół przedstawień odnoszących się do drogi, jaką Chrystus pokonał z krzyżem ulicami Jerozolimy z miejsca wydania wyroku na Golgotę i kończą się sceną złożenia do grobu. Droga jest dla wiernych okazją do rozważań nam męką Chrystusa. Zawieszony na ścianach lachowickiego kościoła zespół scen nosi cechy malarstwa XIX wieku i charakteryzuje się uproszczeniem form, delikatną kolorystyką oraz centralną kompozycją.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, obrazy zostały odnowione w 1967 roku. Prace wykonał ksiądz kanonik Jan Hojdys, proboszcz w Międzybrodziu Żywieckim.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowe wiszące na ścianach kościoła w Lachowicach powstały w 1875 roku i przybierają formy obrazów w prostych drewnianych ramach zwieńczonych krzyżami.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Zieliński Chwalisław, "Sztuka sakralna. Co należy wiedzieć o budowie, urządzeniu, wyposażeniu, ozdobie i konserwacji Domu Bożego. Podręcznik opracowany na podstawie przepisów kościelnych", Poznań 1959

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-36

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności