Epitafium Józefa Kremera

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Kremer Józef
Identyfikator
DZIELO/23726
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1875 roku
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium zasłużonego profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało zapewne po jego śmierci w 1875 roku staraniem uczonych ze środowiska uniwersyteckiego.

Opis

Epitafium osadzone na profilowanym cokole, zwężającym się ku dołowi, z dwiema przylegającymi do siebie, ulistnionymi wolutami, zostało wykonane w typie łuku triumfalnego, ujętego pilastrami i stojącymi przed nimi kolumnami jońskimi, dźwigającymi belkowanie wyłamujące się ponad nimi i przyczółek w formie łuku odcinkowego. W przyczółku owalny kartusz z herbem Uniwersytetu Jagiellońskiego, nad przyczółkiem krzyż. W polu środkowym wnęka prostokątna zamknięta półkoliście z malowanym portretem zmarłego. Mężczyzna ukazany w popiersiu, w trzech czwartych, z głową zwróconą niemal frontalnie. Ubrany w rektorską togę z gronostajowym kołnierzem, z łańcuchem uniwersyteckim. Twarz o wyraźnych rysach, szeroka, z dużym nosem, wąskimi ustami, w okularach, z wysoką łysiną i siwymi bokobrodami. Pod portretem tablica z inskrypcją „JÓZEF KREMER / DOKTOR PRAWA I FILOZOFII / REKTOR I PROFESOR UNIWERS(YTETU) JAGIELL(OŃSKIEGO) / CZŁONEK AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI / ŻOŁNIERZ Z R(OKU) 1831. / UR(ODZONY) 22 LUTEGO 1805 R(OKU). ZM(ARŁ) 2 CZERWCA 1875 / SŁUŻYŁ OJCZYŹNIE ORĘŻEM, NAUKĄ I PIÓREM. / WIECZNE ODPOCZYWANIE RACZ MU DAĆ PANIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium zasłużonego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1870-1871 utrzymane jest w formach neorenesansowych. Świadczy o tym kształt aediculi flankowanej kolumnami, zwieńczonej wydatnym przyczółkiem oraz użycie dwóch rodzajów materiału – jasnego kamienia i czerwonego marmuru. Inkrustacje jasnego kamienia kolorowym marmurem były charakterystyczne dla warsztatów Gian Marii Mosci, zwanego Padovano lub Hieronima Canavesiego. Uproszczoną wersją epitafium Kremera jest epitafium Maurycego Potockiego w kościele parafialnym w Zatorze, na którym widnieje sygnatura Edwarda Stehlika. Na tej podstawie epitafium w kościele św. Anny można by przypisać temu znanemu krakowskiemu kamieniarzowi.

Streszczenie

Epitafium Józefa Kremera, zasłużonego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego wykonano zapewne po 1875 roku. Jego kształt nawiązuje do dzieł renesansowych z terenu Małopolski i Krakowa. Autorem zabytku mógł być krakowski kamieniarz Edward Stehlik.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Józefa Kremera", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefa-kremera

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności