Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Bielany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Macieja Apostoła
Tagi
malarstwo XIX wieku sztuka drugiej połowy XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/23978
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
1877 rok
Fundator
Jan Gabrisz
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 115 cm
wysokość – 212 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 128 cm
Szerokość bez ramy – 92 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej zostały namalowane przez Petera Bohúňa i jego syna Cornela w 1877 roku. Ufundował je sołtys bielański, Jan Gabrisz.

Opis

Obrazy w formie stojącego prostokąta, ujęte profilowaną złoconą ramą. Przy górnej krawędzi szczyt utworzony przez stylizowany rocaille, zakończony anthemionem z krzyżem. W polu numer stacji. Przy dolnej krawędzi rocaille. Kompozycje obrazów wielofigurowe, większość ukazana na tle pejzażu z widocznymi w tle fragmentami budynków. Chrystus przedstawiony w niebieskiej tunice i czerwonym płaszczu z koroną cierniową na głowie lub w białym perizonium. Na obrazie przedstawiającym złożenie do grobu napisy: „P(eter) & C(ornel) Bohúň” i „Fundował Jan Gabrisz 1877”.

Zarys problematyki artystycznej

W latach 1875-1877 słowacki malarz Peter Michal Bohúň, mieszkający w tym okresie w Lipniku koło Białej, namalował serię obrazów do ołtarzy kościoła w Bielanach, w tym stacje drogi krzyżowej. Artysta był przedstawicielem malarstwa realistycznego i romantycznego. Jego obrazy charakteryzuje silne przywiązanie do szczegółu, widoczne chociażby w detalach obrazu oraz w indywidualizacji twarzy postaci. Powtórzeniem obrazów bielańskich są wykonane później przez Bohúňa stacje drogi krzyżowej w kościele w Polance Wielkiej (1878). Bardzo zbliżone kompozycyjnie obrazy namalował on również do kościołów Opatrzności Bożej (1869) i Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku Białej (1877).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Krakelury warstwy malarskiej, przetarcia złoceń ram.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej zostały namalowane przez Petera Bohúňa i jego syna Cornela w 1877 roku. Ufundował je sołtys bielański, Jan Gabrisz. Powtórzeniem obrazów bielańskich są wykonane później przez Bohúňa stacje drogi krzyżowej do kościoła w Polance Wielkiej (1878). Bardzo zbliżone kompozycyjnie obrazy namalował on również do kościołów Opatrzności Bożej (1869) i Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku Białej (1877).

Bibliografia

Dziubek Maciej, "Bielańskie probostwo" , „Almanach Kęcki” , s. 57-65
Dziubek Marcin, "Z dziejów Bielan", Bielany 2005
Dudek-Bujarek Teresa, Kawczak Kinga, Purzycka Iwona, "Peter Michal Bohúň w kolekcji Muzeum w Bielsku-Białej", Bielsko-Biała 2004

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafii w Bielanach, Krzysztof Orlicki, Dzieje parafii świętego Macieja Apostoła w Bielanach (od powstania do I wojny światowej), Kraków 2008, mpis, s. 37.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności