Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Czernichów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Świętej Trójcy
Tagi
rzeźba XVIII wieku styl rokokowy św. Wojciech sztuka religijna
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/01066
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, farba olejna, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźbę wykonano w drugiej połowie XVIII wieku wraz z ołtarzem. W 1930 roku figura została oczyszczona. W latach 1934-1936 oraz w 1964 roku poddano ją konserwacji.

Opis

Rzeźba całopostaciowa, na cokole. Postać ukazana w skręcie, w kontrapoście, z lewą nogą odciążoną. W lewej ręce trzyma krzyż arcybiskupi, prawą rękę przyciska do piersi. Głowa zwrócona w lewo, twarz o wyraźnych rysach, okolona krótką brodą, włosy zaczesane do tyłu. Święty ma brązowe oczy, wydatny nos i lekko rozchylone usta. Przedstawiono go w stroju biskupim: sutannie, rokiecie i spiętej pod szyją kapie, na którą nałożono paliusz i w rękawiczkach; na nogach buty. Szaty odzwierciedlają układ sylwetki układając się w drobne, głęboko rzeźbione fałdy. Płaszcz kontrastowo łamie się ostro wokół lewej ręki; spod szat widać czubki butów. Partie ciała polichromowane naturalistycznie, sutanna, i rękawiczki fioletowe, komża biała ze złotą koronką, kapa złocona, podbita czerwienią, infuła i paliusz złote.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Wojciech urodził się w Czechach, podczas bierzmowania przyjął imię Adalbertus. Był biskupem Pragi, misjonarzem na Węgrzech, w Polsce i w Prusach, gdzie został zamordowany w 997 roku. W kościele w Czernichowie został ukazany frontalnie, w uproszczony sposób, bez identyfikujących go jednoznacznie atrybutów, jedynie trzymając ferulę – pastorał zakończony krzyżem, która pozwala ujrzeć w nim jednego z biskupów. Figura jest przykładem rokokowej rzeźby, w której sylwetka postaci została wygięta na kształt litery „S”, a szaty okrywające ciało marszczą się drobnymi fałdami i kontrastują z ostro łamanym płaszczem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W 1930 roku figura została oczyszczona. W latach 1934-1936 oraz w 1964 roku poddano ją konserwacji wraz z ołtarzem. W 2015 roku impregnowano wszystkie ołtarze.

Streszczenie

Figura przedstawiająca św. Wojciecha została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Jest przykładem rokokowego rzeźbiarstwa. Sylwetka postaci została wygięta na kształt litery„S”, a ciało oblewają drobno marszczone fałdy spodnich szat kontrastujące z ostro łamaną kapą.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Kronika Parafialna (http://www.parafiaczernichow.pl/index.php/o-parafii)

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności