Rzeźbę wykonano w drugiej połowie XVIII wieku wraz z ołtarzem. W 1930 roku figura została oczyszczona. W latach 1934-1936 oraz w 1964 roku poddano ją konserwacji.
Rzeźba całopostaciowa, na cokole. Postać ukazana w skręcie, w kontrapoście, z lewą nogą odciążoną. W lewej ręce trzyma krzyż arcybiskupi, prawą rękę przyciska do piersi. Głowa zwrócona w lewo, twarz o wyraźnych rysach, okolona krótką brodą, włosy zaczesane do tyłu. Święty ma brązowe oczy, wydatny nos i lekko rozchylone usta. Przedstawiono go w stroju biskupim: sutannie, rokiecie i spiętej pod szyją kapie, na którą nałożono paliusz i w rękawiczkach; na nogach buty. Szaty odzwierciedlają układ sylwetki układając się w drobne, głęboko rzeźbione fałdy. Płaszcz kontrastowo łamie się ostro wokół lewej ręki; spod szat widać czubki butów. Partie ciała polichromowane naturalistycznie, sutanna, i rękawiczki fioletowe, komża biała ze złotą koronką, kapa złocona, podbita czerwienią, infuła i paliusz złote.
Święty Wojciech urodził się w Czechach, podczas bierzmowania przyjął imię Adalbertus. Był biskupem Pragi, misjonarzem na Węgrzech, w Polsce i w Prusach, gdzie został zamordowany w 997 roku. W kościele w Czernichowie został ukazany frontalnie, w uproszczony sposób, bez identyfikujących go jednoznacznie atrybutów, jedynie trzymając ferulę – pastorał zakończony krzyżem, która pozwala ujrzeć w nim jednego z biskupów. Figura jest przykładem rokokowej rzeźby, w której sylwetka postaci została wygięta na kształt litery „S”, a szaty okrywające ciało marszczą się drobnymi fałdami i kontrastują z ostro łamanym płaszczem.
W 1930 roku figura została oczyszczona. W latach 1934-1936 oraz w 1964 roku poddano ją konserwacji wraz z ołtarzem. W 2015 roku impregnowano wszystkie ołtarze.
Figura przedstawiająca św. Wojciecha została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Jest przykładem rokokowego rzeźbiarstwa. Sylwetka postaci została wygięta na kształt litery„S”, a ciało oblewają drobno marszczone fałdy spodnich szat kontrastujące z ostro łamaną kapą.
Agata Felczyńska, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-22