Ołtarz jednokondygnacyjny, jednoosiowy, z mensą ołtarzową w formie prostopadłościanu, z tkanym, wełnianym antepedium z motywem różowych i białych róż i ze zwieńczeniem zakończonym łukiem nadwieszonym. W części centralnej znajduje się obraz przedstawiający św. Barbarę, umieszczony we wnęce z profilowanym obramieniem, którego boki dekorowane są kampanulami.
Część centralna flankowana jest przez dwie rzeźby świętych – św. Jacka po lewej stronie i św. Katarzyny Sieneńskiej po prawej oraz zwielokrotnione pilastry i wysunięte do przodu kolumny ustawione na wysokich, potrójnych cokołach, które są zdobione rozetami i rokokowym ornamentem w płycinach, z głowicami kompozytowymi. Kolumny i pilastry dźwigają belkowanie. Belkowanie przełamuje się nad zwielokrotnionymi pilastrami i kolumnami, podtrzymuje fragment przerwanego przyczółka, na którym siedzą dwa putta z uniesionymi mieczami w prawych dłoniach. Nad centralnym obrazem, powyżej spietego akantem pęku liści, znajduje się kartusz z inskrypcją „HORA / MORTIS / ADIUVA / NOS”. W zwieńczeniu owalny obraz z przedstawieniem św. Antoniego, zwieńczony rocaillową muszlą.
Struktura polichromowana na kolor kremowy, płyciny na bordowy, marmoryzowana, dekoracje, kolumny, ornamenty i detale złocone i srebrzone.
Dobry.
Nastawa została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku. Jej struktura oraz użyte ornamenty wskazują na wpływ stylu późnego baroku oraz rokoka.
Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny św. Barbary", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-sw-barbary