Ołtarz boczny Ukrzyżowania

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Czernichów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Świętej Trójcy
Tagi
ołtarz boczny
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01074
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Według Stanisława Tomkowicza ołtarz został zakupiony z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Krakowie.
W 1962 roku przeprowadzono konserwację ołtarza Ukrzyżowania, a w 2015 roku poddano go impregnacji.

Opis

Ołtarz jednokondygnacyjny, jednoosiowy, na wysokim cokole, ze zwieńczeniem w formie glorii. Mensa ołtarzowa w kształcie prostopadłościanu, antepedium w postaci leżącego prostokąta, tkane, dekorowane rzędem maków w dolnej partii. Kondygnacja nastawy flankowana przez zwielokrotnione pilastry, ozdobione z zewnętrznych stron ornamentami roślinnymi i wysuniętymi przed nie kolumnami z głowicami kompozytowymi, ozdobionymi wolutami i liśćmi akantu. Kolumny i pilastry ustawione na wysokim cokole dekorowanym płycinami, dźwigają rozbudowane belkowanie, w pasie fryzu dekorowane rozetami. Belkowanie przełamuje się nad zwielokrotnionymi pilastrami i kolumnami i podtrzymuje fragment przerwanego przyczółka, na którym siedzą dwa putta. W polu znajduje się wnęka w kształcie stojącego prostokąta o górnych narożach wklęsłych, w której umieszczono krucyfiks. Zwieńczenie tworzy gloria promienista z centralnie umieszczonym okiem Opatrzności w otoku z obłoków i główek anielskich. Struktura polichromowana, marmoryzowana w odcieniu kremowym, kolumny, ornamenty i profile złocone, płyciny bordowe, gloria srebrzona i złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz jest przykładem stylu późnobarokowego. Charakteryzuje go bujna, dynamiczna, wieloplanowa struktura z tendencją do zwielokrotniania elementów oraz przerywania i wyłamywania linii prostych. Różnorodna polichromia, złocenia i wieloplanowość uczyniły strukturę na tyle interesującą, że autor zdecydował się na ograniczenie liczby ornamentów, stosując jedynie delikatne, roślinne akcenty po obu stronach kolumn i niewielkie plakiety na fryzie. Ołtarz jest poświęcony ukrzyżowanemu Chrystusowi, którego wizerunek, być może wcześniejszy od ołtarza, znajduje się w głównym polu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W 1962 roku przeprowadzono konserwację ołtarza Ukrzyżowania, a w 2015 roku poddano go impregnacji.

Streszczenie

Ołtarz powstał w XVIII wieku i jest przykładem dzieła późnobarokowego. Według Stanisława Tomkowicza został zakupiony z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Krakowie.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Kronika Parafialna (http://www.parafiaczernichow.pl/index.php/o-parafii)

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-ukrzyzowania-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności