Figura św. Wojciecha pochodzi z poprzedniego ołtarza głównego, który powstał zapewne przed konsekracją murowanego kościoła w Biskupicach, a więc przed 1662 rokiem. Rzeźby razem z bramkami umieszczono wtórnie w nowym ołtarzu głównym zapewne w trzeciej ćwierci XIX wieku. Figura została wymieniona w tym ołtarzu w inwentarzu kościoła z 1883 roku.
Rzeźba jest drążona i ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie na planie kwadratu. Święty zwrócony jest frontalnie, z głową skierowaną delikatnie w lewo, w kontrapoście. Obie ręce ma ugięte i rozłożone na boki, w lewej trzyma laskę zakończoną krzyżem patriarchalnym. Twarz ma pociągłą, szczupłą, o głęboko osadzonych, migdałowatych oczach, długim nosie i małych ustach, okoloną długą, falowaną brodą, spływającą na pierś. Włosy ma brązowe, falowane, sięgające ramion. Na głowie ma srebrzoną i złoconą infułę z krzyżem. Święty ubrany jest w złoconą albę, srebrzoną rokietę i złoconą stułę, przepasane w talii. Na ramiona ma narzuconą złoconą kapę zapiętą na piesi oraz paliusz. Na stopach ma złocone buty. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.
Figura nosi cechy formalne bliskie dziełom z drugiej połowy XVII wieku. Charakteryzuje ją blokowy układ sylwetki z rękami blisko ciała i bardzo delikatnie zaznaczony kontrapost, odzwierciedlony niemal wyłącznie przez układ fałd szat. Drapowanie tkaniny pozbawione jest ekspresji, przyjmuje formę prostych, rurkowatych fałd układających się równolegle wzdłuż ciała.
Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że od 983 roku objął rządy w diecezji praskiej. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią.
Przetarcia partii złoceń i srebrzeń, ślady po drewnojadach, zabrudzenia. W latach 1969-1970 Karol Pustelnik wykonał
impregnację i dezynsekcję figury, odczyścił i uzupełnił złocenia.
Figura św. Wojciecha pochodzi z poprzedniego ołtarza głównego, który powstał zapewne przed konsekracją murowanego kościoła w Biskupicach, a więc przed 1662 rokiem. Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że od 983 roku objął rządy w diecezji praskiej. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią.
Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-17