Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
lewa bramka ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/12172
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1662 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 160 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Wojciecha pochodzi z poprzedniego ołtarza głównego, który powstał zapewne przed konsekracją murowanego kościoła w Biskupicach, a więc przed 1662 rokiem. Rzeźby razem z bramkami umieszczono wtórnie w nowym ołtarzu głównym zapewne w trzeciej ćwierci XIX wieku. Figura została wymieniona w tym ołtarzu w inwentarzu kościoła z 1883 roku.

Opis

Rzeźba jest drążona i ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie na planie kwadratu. Święty zwrócony jest frontalnie, z głową skierowaną delikatnie w lewo, w kontrapoście. Obie ręce ma ugięte i rozłożone na boki, w lewej trzyma laskę zakończoną krzyżem patriarchalnym. Twarz ma pociągłą, szczupłą, o głęboko osadzonych, migdałowatych oczach, długim nosie i małych ustach, okoloną długą, falowaną brodą, spływającą na pierś. Włosy ma brązowe, falowane, sięgające ramion. Na głowie ma srebrzoną i złoconą infułę z krzyżem. Święty ubrany jest w złoconą albę, srebrzoną rokietę i złoconą stułę, przepasane w talii. Na ramiona ma narzuconą złoconą kapę zapiętą na piesi oraz paliusz. Na stopach ma złocone buty. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Figura nosi cechy formalne bliskie dziełom z drugiej połowy XVII wieku. Charakteryzuje ją blokowy układ sylwetki z rękami blisko ciała i bardzo delikatnie zaznaczony kontrapost, odzwierciedlony niemal wyłącznie przez układ fałd szat. Drapowanie tkaniny pozbawione jest ekspresji, przyjmuje formę prostych, rurkowatych fałd układających się równolegle wzdłuż ciała.
Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że od 983 roku objął rządy w diecezji praskiej. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia partii złoceń i srebrzeń, ślady po drewnojadach, zabrudzenia. W latach 1969-1970 Karol Pustelnik wykonał
impregnację i dezynsekcję figury, odczyścił i uzupełnił złocenia.

Streszczenie

Figura św. Wojciecha pochodzi z poprzedniego ołtarza głównego, który powstał zapewne przed konsekracją murowanego kościoła w Biskupicach, a więc przed 1662 rokiem. Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że od 983 roku objął rządy w diecezji praskiej. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-17

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności