Dzieje zabytku nie są znane.
Rzeźba pełna, przedstawiająca św. Wincentego Ferreriusza, w całej postaci, ukazanego frontalnie. Święty skręca głowę w lewo, spogląda przed siebie, w prawej, uniesionej ręce trzyma krucyfiks, w lewej trąbkę. Ma owalną twarz z małymi oczami i ustami oraz wąskim nosem, na policzkach zaznaczone rumieńce; ma krótkie, kręcone włosy. Jest ubrany w habit z przełożoną stułą, na nogach ma trzewiki. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone i srebrzone.
Święty Wincenty Ferreriusz, który zyskał przydomek „Anioł Sądu”, urodził się w Walencji, w Hiszpanii i żył w czasach wielkiej schizmy zachodniej. Po wstąpieniu do zakonu dominikanów nauczał w Barcelonie i hiszpańskiej Leidzie. Był chętnie słuchanym kaznodzieją i spowiednikiem antypapieża Benedykta XIII. Powołany do kaznodziejstwa, w czasie podróży misyjnych m.in. po Hiszpanii, Francji, Włoszech oraz Anglii dał się poznać jako gorliwy i skuteczny misjonarz oraz uzdrowiciel. Głosił naukę o strasznym Sądzie Ostatecznym, piekle i męce Chrystusa. Jak w tym przypadku przedstawiany jest często z trąbą, jako Anioł Apokalipsy. Rozpoznaje się go również po trzymanym w ręce krzyżu. Atrybut wskazuje na temat i skuteczność jego kazań. Obaj, wraz z wyobrażonym w drugiej figurze św. Jackiem, są przedstawicielami zakonu dominikanów. Rzeźby charakteryzuje podobne kształtowanie drobno fałdowanych szat, ukazanych schematycznie odsłoniętych partii ciała oraz układ twarzy różniący się jedynie fryzurą. Można zatem mieć pewność, że powstały w tym samym warsztacie.
Dobry.
Dziewiętnastowieczna figura św. Wincentego Ferreriusza jest umieszczona w ołtarzu przydrożnej kapliczki naprzeciwko wyobrażenia św. Jacka. Obie rzeźby charakteryzuje podobne kształtowanie szat, odsłoniętych partii ciała oraz układ twarzy różniący się jedynie fryzurą. Można zatem mieć pewność, że powstały w tym samym warsztacie.
Agata Felczyńska, "Św. Wincenty Ferreriusz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wincenty-ferreriusz-2