Św. Stanisław Kostka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zawoja
Miejscowość
Zawoja
Tagi
malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
ściana północna nawy
Identyfikator
DZIELO/09833
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1959 rok
Technika i materiał
olej na drewnie; metal, techniki złotnicze
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 94 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 77 cm
Szerokość bez ramy – 53 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Stanisława Kostki został namalowany w 1959 roku przez M. Sabatowicz.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum św. Stanisław Kostka ukazany do pasa, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z uniesioną głową oraz dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma pociągłą, o młodzieńczych rysach, oczach skierowanych w górę, małym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, jasnymi włosami. Wokół głowy ma nimb. W partii tułowia zakryty jest metalową, srebrzoną sukienką w postaci tuniki o kwiatowym wzorze, przepasanej w talii, na ramiona ma narzucony płaszcz o kwiatowym wzorze, z kołnierzykiem. Święty ukazany na cieniowanym, zielono-niebiesko-brązowym tle. W lewym dolnym rogu sygnatura „M. Sabatowicz / 1959”.


Zarys problematyki artystycznej

Obraz św. Stanisława Kostki w swobodny sposób nawiązuje do przedstawienia tego świętego z obrazu komunii anielskiej św. Stanisława Kostki, który znajduje się w ołtarzu w jego kaplicy w klasztorze przy kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie. Za pierwowzorem powtórzono układ ciała świętego z przechyloną głową oraz charakterystycznie złożonymi dłońmi stykającymi się opuszkami palców, a także jego rysy twarzy z oczami skierowanymi w górę. Obraz z Zawoi pozbawiony jest jednak towarzyszących świętemu z Rzymu aniołów. Rzymski wizerunek Stanisława Kostki niezwykle często stanowił wzór dla innych, późniejszych przedstawień tego świętego, czego przykładem są obrazy w Trzemesni, Łapszach Niżnych, Zebrzydowicach czy Staniątkach.
Stanisław Kostka pobierał nauki w Wiedniu, gdzie podczas choroby ukazała mu się Matka Boska z Dzieciątkiem, która dała mu polecenie, aby wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Święty uciekł z Wiednia i dotarł do Dylingi, później zaś wysłano go do Rzymu. Dopiero tam został przyjęty do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego, a niedługo po tym złożył śluby zakonne. Stanisław zmarł, mając zaledwie 18 lat. Przedstawiany jest jako młodzieniec w stroju jezuickim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz św. Stanisława Kostki został namalowany w 1959 roku przez M. Sabatowicz. Dzieło w swobodny sposób nawiązuje do przedstawienia tego świętego z obrazu komunii anielskiej św. Stanisława Kostki, który znajduje się w ołtarzu w jego kaplicy w klasztorze przy kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Stanisław Kostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kostka-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności