Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Biały Kościół
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
rzeźba kamienna rzeźba XIX wieku św. Stanisław
Miejsce przechowywania
na zewnątrz kościoła
Identyfikator
DZIELO/10946
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
kamień pińczowski, techniki rzeźbiarskie; metal
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba przedstawiająca św. Stanisława z Piotrowinem. Święty ukazany w postawie stojącej, frontalnie, w delikatnym kontrapoście z lewą nogą ugiętą w kolanie, z prawą ręką opuszczoną wzdłuż boku, w lewej trzyma pastorał. Twarz szeroka z drobnymi ustami, długim i wąskim nosem, niewielkimi oczami ze wzrokiem skierowanym na wprost. Święty ubrany jest w sutannę, rokietę zdobioną na brzegach koronką, ornat z pretekstą kolumnową, zdobioną poziomym żłobkowaniem, rękawiczki oraz infułę z greckim krzyżykiem z przodu. U dołu, po lewej stronie kompozycji Piotrowin, ukazany w półpostaci, nagi, wsparty na prawej ręce ugiętej w łokciu, z głową wzniesioną ku górze, z całunem zakrywającym włosy.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźbę św. Stanisława charakteryzuje spokojna forma, ukazana w statecznej, pozbawionej ekspresji pozie figury, a także sztywnej, prawie niezauważalnej draperii szat. Figura formalnie nawiązuje do dzieł wykonywanych w XIX wieku, jednak z powodu braku źródeł archiwalnych dotyczących powstania rzeźby nie udało się dotąd ustalić jej autora. Święty urodził się około 1030 roku w Szczepanowie. Z powodu konfliktu z Bolesławem Szczodrym został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku, według tradycji podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. Był biskupem krakowskim, jest jednym z głównych patronów Polski. Został ukazany zgodnie z tradycją ikonograficzną – w stroju biskupim i z pastorałem w dłoni. W omawianym dziele znajduje się również półpostać Piotrowina, która nawiązuje do legendy o wskrzeszeniu zmarłego przez św. Stanisława.

Streszczenie

Rzeźba powstała w XIX wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Przedstawia św. Stanisława, biskupa krakowskiego, jednego z głównych patronów Polski. Święty urodził się około 1030 roku w Szczepanowie. Z powodu konfliktu z Bolesławem Szczodrym został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku, według tradycji podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. W omawianym dziele, u dołu znajduje się również półpostać Piotrowina, która nawiązuje do legendy o wskrzeszeniu zmarłego przez św. Stanisława.

Bibliografia

Wiśniewski Jan, "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem", Marjówka Opoczyńska 1933
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności