Rzeźba przedstawiająca św. Stanisława z Piotrowinem. Święty ukazany w postawie stojącej, frontalnie, w delikatnym kontrapoście z lewą nogą ugiętą w kolanie, z prawą ręką opuszczoną wzdłuż boku, w lewej trzyma pastorał. Twarz szeroka z drobnymi ustami, długim i wąskim nosem, niewielkimi oczami ze wzrokiem skierowanym na wprost. Święty ubrany jest w sutannę, rokietę zdobioną na brzegach koronką, ornat z pretekstą kolumnową, zdobioną poziomym żłobkowaniem, rękawiczki oraz infułę z greckim krzyżykiem z przodu. U dołu, po lewej stronie kompozycji Piotrowin, ukazany w półpostaci, nagi, wsparty na prawej ręce ugiętej w łokciu, z głową wzniesioną ku górze, z całunem zakrywającym włosy.
Rzeźbę św. Stanisława charakteryzuje spokojna forma, ukazana w statecznej, pozbawionej ekspresji pozie figury, a także sztywnej, prawie niezauważalnej draperii szat. Figura formalnie nawiązuje do dzieł wykonywanych w XIX wieku, jednak z powodu braku źródeł archiwalnych dotyczących powstania rzeźby nie udało się dotąd ustalić jej autora. Święty urodził się około 1030 roku w Szczepanowie. Z powodu konfliktu z Bolesławem Szczodrym został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku, według tradycji podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. Był biskupem krakowskim, jest jednym z głównych patronów Polski. Został ukazany zgodnie z tradycją ikonograficzną – w stroju biskupim i z pastorałem w dłoni. W omawianym dziele znajduje się również półpostać Piotrowina, która nawiązuje do legendy o wskrzeszeniu zmarłego przez św. Stanisława.
Rzeźba powstała w XIX wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Przedstawia św. Stanisława, biskupa krakowskiego, jednego z głównych patronów Polski. Święty urodził się około 1030 roku w Szczepanowie. Z powodu konfliktu z Bolesławem Szczodrym został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku, według tradycji podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. W omawianym dziele, u dołu znajduje się również półpostać Piotrowina, która nawiązuje do legendy o wskrzeszeniu zmarłego przez św. Stanisława.
Maria Działo, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-6