Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Biały Kościół
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/10920
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
marmur, techniki kamieniarskie; drewno, rzeźbione, polichromowane, złocone, srebrzone
Wymiary podstawowe
wysokość – 140 cm
Inne wymiary – pokrywa: wysokość 60 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 61 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 61 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Chrzcielnica wraz z całą oprawą architektoniczną powstała prawdopodobnie w czwartej ćwierci XIX wieku. Oprawę chrzcielnicy wykonał Paweł Turbas z Olkusza.

Opis

Chrzcielnica na podstawie na planie koła, ustawiona na wysokim cokole w formie sześcianu i na niskiej prostopadłościennej kostce. Trzon w dolnej części wklęsły; nodus w formie wydłużonej kuli dekorowanej liśćmi akantu. Czara półkolista, puklowana, o wklęsło-wypukłym brzegu. Wewnątrz metalowa misa. Pokrywa w formie korony z drewnianą imitacją kameryzowania obręczy i 18 sytuowanymi naprzemiennie kwiatonami i pałkami oraz siedmiu kabłąkami, podtrzymującymi kulę z krzyżem. Pokrywa złocona i srebrzona, od wewnątrz malowana na czerwono.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica ustawiona na tle architektonicznej oprawy, wykonanej przez Pawła Turbasa w czwartej ćwierci XIX wieku tworzy integralny zespół wyposażenia świątyni wraz z ołtarzami i amboną. Chrzcielnica należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Interesujący motyw zdobi czarę. Dekoracja, zwana puklowaniem była charakterystyczna dla sztuki w XVI i XVII wieku i odtąd, aż po czasy współczesne występowała przede wszystkim w złotnictwie i na czaszach chrzcielnic.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji z 2017 roku.

Streszczenie

Chrzcielnica wraz z całą oprawą architektoniczną powstała prawdopodobnie w czwartej ćwierci XIX wieku. Oprawę chrzcielnicy wykonał Paweł Turbas z Olkusza.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Wiśniewski Jan, "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem", Marjówka Opoczyńska 1933

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności