Tablica epitafijna powstała w 1840 roku w nieznanym warsztacie kamieniarskim.
Epitafium w kształcie leżącego prostokąta, zwieńczone krzyżykiem na półkolistej stopie z ramionami w formie spłaszczonych kół. W narożach umieszczone są wielopłatkowe kwiatki, a w polu złocona inskrypcja „D(eo) O(ptimo) M(aximo) / Emilij z Jasińskich / Przechadzkiej / w 30ym r(oku) życia zmarłej, dnia / 2go Września 1840 r(oku) w Żalu / pozostały Małżonek z troigiem / dziecmi pomnik ten położył / z proźbą przechodnia o westchnienie / za Jej Duszę do Boga.”
Tablica epitafijna wykonana w 1840 roku została poświęcona Emilii z Jasińskich Przechadzkiej. Dzieło charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu. Treść epitafium wyraża żal i smutek rodziny po zmarłej, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych.
Dobry.
Tablica epitafijna wykonana w 1840 roku poświęcona Emilii z Jasińskich Przechadzkiej. Dzieło charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu. Treść epitafium wyraża żal i smutek rodziny po zmarłej, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych.
Maria Działo, "Epitafium Emilii z Jasińskich Przechadzkiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-emilii-z-jasinskich-przechadzkiej