Figura św. Stanisława powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została razem z nim przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku.
Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, o lekko odchylonej sylwetce, z rękami rozłożonymi na boki. Prawa dłoń w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał o krzywaśni dekorowanej akantem. Twarz ma kwadratową, o dużych, migdałowatych oczach, krótkim nosie i małych ustach, okoloną kręconymi, siwymi włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma złoconą infułę z imitacją kameryzacji. Ubrany jest w srebrzoną albę, srebrzoną rokietę o złoconym brzegu, złoconą stułę oraz złoconą kapę o płaskorzeźbionej bordiurze, zapiętą na piersi klamrą. Na dłoniach ma złocone rękawiczki. Polichromia ciała naturalistyczna.
Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim, dlatego ukazany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Został zabity na zlecenie Bolesława Szczodrego przez siepaczy (według podań przez samego króla) w momencie, gdy odprawiał mszę świętą w kościele na Skałce.
Dobry.
Figura św. Stanisława powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została z nim przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku. Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim, dlatego ukazany jest w stroju odpowiadającym tej godności.
Paulina Kluz, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-33