Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Czorsztyn
Miejscowość
Sromowce Wyżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Stanisława BM
Tagi
rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06870
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Stanisława powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została razem z nim przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku.

Opis

Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, o lekko odchylonej sylwetce, z rękami rozłożonymi na boki. Prawa dłoń w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał o krzywaśni dekorowanej akantem. Twarz ma kwadratową, o dużych, migdałowatych oczach, krótkim nosie i małych ustach, okoloną kręconymi, siwymi włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma złoconą infułę z imitacją kameryzacji. Ubrany jest w srebrzoną albę, srebrzoną rokietę o złoconym brzegu, złoconą stułę oraz złoconą kapę o płaskorzeźbionej bordiurze, zapiętą na piersi klamrą. Na dłoniach ma złocone rękawiczki. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim, dlatego ukazany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Został zabity na zlecenie Bolesława Szczodrego przez siepaczy (według podań przez samego króla) w momencie, gdy odprawiał mszę świętą w kościele na Skałce.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Stanisława powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została z nim przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku. Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim, dlatego ukazany jest w stroju odpowiadającym tej godności.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-33

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności