Nagrobek Marcela, Stanisława i Adama Drohojowskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Czorsztyn
Miejscowość
Sromowce Wyżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Stanisława BM
Miejsce przechowywania
cmentarz
Identyfikator
DZIELO/06884
Kategoria
nagrobek
Ilość
1
Czas powstania
około 1909 roku
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Nagrobek Marcela, Stanisława i Adama Drohojowskich powstał około 1909 roku.

Opis

Nagrobek w formie obelisku, ustawionego na wysokim stopniu oraz cokole zakończonym profilowaniem. Na froncie obelisku złocony krzyż i inskrypcja: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / MARCELI / z DROHOJOWA / DROHOJOWSKI / WŁAŚCICIEL DÓBR / UR(ODZONY) 9. STYCZNIA 1817 R(OKU) / ZM(ARŁY) 1[...] SIERPNIA 1909 R(OKU) / PROSI O ZDROWAŚ MARYA”. W partii cokołu inskrypcje: „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / STANISŁAW DROHOJOWSKI / UR(ODZONY) 13 1 1885 ZM(ARŁY) 13-3-1941 / W OŚWIĘCIMIU” oraz „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / ADAM DROHOJOWSKI / UR(ODZONY) 9 7 1916 ZM(ARŁY) 23 12 1940 / W OŚWIĘCIMIU”.

Zarys problematyki artystycznej

Nagrobek trzech przedstawicieli rodziny Dohojowskich, herbu Korczak. Marceli Feliks Drohojowski (1817-1909) był synem Jana Maksymiliana, właściciela Czorsztyna i Wiktorii z Grudnickich. Od lat młodzieńczych był zaangażowanym działaczem niepodległościowym, kilkakrotnie więzionym. Po ojcu odziedziczył majątek czorsztyński z przyległościami. Przeniósł się do Czorsztyna, lecz wciąż był silnie zaangażowany politycznie i pełnił różne funkcje publiczne. W latach 1861-1865 miał mandat posła do Sejmu Krajowego Galicji I kadencji. Jego żoną była Florentyna z Fihauserów, z którą miał trzech synów – Stanisława, Kazimierza i Tadeusza oraz córkę Wiktorię. Stanisław Drohojowski (1885-1941) był synem Stanisława Konstantego (brata Marcelego) i Anny z Chomętowskich. Był ożeniony z Marią Ślaską, z którą miał czwórkę dzieci. Jego synem był Adam Drohojowski (1916-1940). Razem z ojcem zginęli w obozie Auschwitz.
Nagrobek przyjmuje typową dla XIX i pierwszej połowy XX wieku formę obelisku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia inskrypcji i złoceń.

Streszczenie

Nagrobek Marcela, Stanisława i Adama Drohojowskich powstał około 1909 roku. Pierwszy z nich (1817-1909) był działaczem niepodległościowym i właścicielem dóbr czorsztyńskich. Stanisław (1885-1941) był jego bratankiem. Zginął razem z synem Adamem (1916-1940) w obozie Auschwitz. Nagrobek przyjmuje typową dla XIX i pierwszej połowy XX wieku formę obelisku.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Nagrobek Marcela, Stanisława i Adama Drohojowskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-marcela-stanislawa-i-adama-drohojowskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności