Figury św. Stanisława i św. Wojciecha pochodzą z wyposażenia dawnego kościoła i powstały zapewne w drugiej połowie XVIII wieku. Zostały wtórnie umieszczone w nowym ołtarzu Matki Boskiej wybudowanym w latach 1882-1884 do nowej świątyni w Piekielniku.
Rzeźba pełna, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce, obie ręce ma ugięte, wyciągnięte do przodu, prawa dłoń w geście błogosławieństwa, w drugiej trzyma pastorał. Twarz ma kwadratową, o migdałowatych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, brązową brodą oraz kręconymi włosami. Ubrany jest w długą, granatową albę, srebrzoną rokietę, na piersi ma zawieszony pektorał, a na ramiona narzuconą złoconą kapę z czerwoną podszewką, zapiętą na piersi klamrą, zawiniętą na prawej nodze. Na głowie ma złoconą infułę. Przy lewej nodze świętego niewielka postać klęczącego na lewe kolano Piotrowina z dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Polichromia ciała naturalistyczna.
Obie figury biskupów są jednorodne pod względem formalnym, zostały zatem wykonane przez tego samego rzeźbiarza. Cechuje je typ kwadratowej twarzy o głęboko rzeźbionych, migdałowatych oczach, małym nosie i ustach. Figury mają smukłe, wydłużone sylwetki ukazane w lekkim poruszeniu odzwierciedlonym przez układ draperii szat.
Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim, dlatego ukazany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Ikonografia przedstawiająca go z niewielką postacią Piotrowina ilustruje legendę o nabyciu przez świętego wsi Piotrawin. W związku z tym wydarzeniem wywiązał się spór pomiędzy Stanisławem, a spadkobiercami zmarłego właściciela wsi, który został rozstrzygnięty przed sądem królewskim na korzyść Stanisława. Według legendy święty wskrzesił wspomnianego właściciela wsi, aby ten stanął przed trybunałem, świadcząc za jego racją, dzięki czemu wygrał spór.
Przetarcia i odpryski polichromii, zabrudzenia.
Figury św. Stanisława i św. Wojciecha pochodzą z wyposażenia dawnego kościoła i powstały zapewne w drugiej połowie XVIII wieku. Zostały wtórnie umieszczone w nowym ołtarzu Matki Boskiej wybudowanym w latach 1882-1884 do nowej świątyni w Piekielniku. W ikonografii św. Stanisław przedstawiany jest z niewielką postacią Piotrowina, co ilustruje legendę o nabyciu przez świętego wsi Piotrawin.
Paulina Kluz, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-29