Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Jawiszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Dekanat
Osiek
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/12969
Kategoria
rzeźba
Dookreślenie zabytku
figura
Czas powstania
1884 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
wysokość – 125 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 120 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Pawła Apostoła wraz z figurą św. Piotra oraz rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława zostały umieszczone w ołtarzu głównym w czasie jego konserwacji w 1884 roku.

Opis

Pełnoplastyczna rzeźba św. Pawła Apostoła została ustawiona na zielonej podstawie na planie kwadratu o ściętych narożach. Święty został ukazany frontalnie w całej postaci. Apostoł ma nieznacznie pochyloną głowę do przodu i ręce skrzyżowane na piersi. Prawą podtrzymuję księgę wspartą o lewe przedramię, trzymając jednocześnie w lewej miecz, skierowany ostrzem ku ziemi. Święty Paweł ma pociągłą twarz okoloną czarnymi włosami i rozdwojoną, długą brodę. Jego spojrzenie skierowane jest w dół. Ma prosty nos, wyraziste oczy i usta. Ubrany jest w przylegającą do ciała tunikę oraz płaszcz narzucony na lewe ramię i podtrzymywany z przodu. Spod tuniki widoczne są bose stopy. W partiach ciała widoczna jest polichromia naturalistyczna. Natomiast szaty i atrybuty są złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba św. Pawła została wykonana w lokalnym warsztacie snycerskim, gdzie artysta wzorował się na bardzo popularnych na przełomie XIX i XX wieku rzeźbach sprowadzanych do Galicji z Tyrolu. Apostoła identyfikują tradycyjne atrybuty - księga i miecz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Ostatnią konserwację rzeźby wraz z nastawą przeprowadzili w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku Dorota i Bogusław Krówkowie z Krakowa.

Literatura

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 14;
R. Kalinowski, Ecclesia Sancti Martini Jawiszowice, Kraków 2017, s. 79-93.

Streszczenie

Figura św. Pawła Apostoła wraz z figurą św. Piotra oraz rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława zostały umieszczone w ołtarzu głównym w czasie jego konserwacji w 1884 roku. Rzeźba została wykonana w lokalnym warsztacie snycerskim, gdzie artysta wzorował się na bardzo popularnych na przełomie XIX i XX wieku rzeźbach sprowadzanych do Galicji z Tyrolu.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-47

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności