Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
malarstwo XVIII wieku sztuka drugiej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prawa bramka ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/11094
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
po 1765 roku
Technika i materiał
tempera na desce, laserunki olejno-żywiczne
Wymiary podstawowe
szerokość – 74 cm
wysokość – 178 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obrazy św. Pawła i św. Piotra na drzwiczkach bramek zostały wykonane najpewniej w czasie powstania ołtarza głównego, a więc po 1765 roku. Według sygnatury umieszczonej na odwrociu jednego z nich, ich autorem jest Antoni Kudasiewicz.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o wklęsłych górnych narożach z przedstawieniem św. Pawła. Apostoł ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, w kontrapoście, lewą ręką przytrzymuje przy boku księgę oraz miecz skierowany ostrzem w dół, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma pociągłą, z wysokim czołem, o dużych, migdałowatych oczach, garbatym nosie i małych ustach, okoloną gęstą, długą, kręconą brodą i krótkimi włosami. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w jasnozieloną tunikę z kołnierzykiem, przepasaną w talii oraz jasnoczerwony płaszcz narzucony na ramiona i zawiązany z przodu postaci. Święty ukazany na cieniowanym, brązowym tle, z widocznym u dołu jasnobrązowym podłożem.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Paweł pierwotnie nosił imię Szaweł i był gorliwym prześladowcą chrześcijan, aż do czasu nawrócenia. Wówczas przyjął imię Paweł i rozpoczął działalność apostolską. Poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem, dlatego jest on jego atrybutem. Święci Piotr i Paweł często przedstawiani są razem. W Kościele uroczystość obu apostołów obchodzona jest wspólnie, gdyż w tradycji uznaje się, że zginęli w tym samym dniu. Jednocześnie przez swoje zasługi dla Kościoła obaj nazywani są „książętami apostołów”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki i uszkodzenia warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obrazy św. Pawła i św. Piotra na drzwiczkach bramek zostały wykonane najpewniej w czasie powstania ołtarza głównego, a więc po 1765 roku. Według sygnatury umieszczonej na odwrociu jednego z nich, ich autorem jest Antoni Kudasiewicz. Święty Paweł poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem, dlatego jest on jego atrybutem.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

Inne dzieła tego autora

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-40

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności