Balustrada chóru muzycznego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Jerzmanowice-Przeginia
Miejscowość
Racławice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
chór muzyczny
Miejsce przechowywania
chór muzyczny
Identyfikator
DZIELO/05998
Kategoria
chór muzyczny
Czas powstania
XVII/XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie, rzeźbiarskie, marmoryzacja, polichromowanie, złocenie, tempera na desce
Autor noty katalogowej
Maia Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Chór muzyczny w obecnej formie został wykonany w połowie XVIII wieku, jednakże same malowidła mogły powstać wcześniej. Chór muzyczny po raz ostatni poddany był konserwacji w latach 2000-2001.

Opis

Balustrada chóru muzycznego dziewięcioosiowa, jednokondygnacyjna, od spodu z podwieszonym lambrekinem, na osi środkowej wypukła. Osie flankowane kolumienkami ustawionymi na cokołach, które podtrzymują imposty ustawione pod kątem, wyłamujące profilowany gzyms balustrady. Trzony kolumienek malowane na czarno, kapitele stylizowane na korynckie, złocone. W każdej osi umieszczona płycina w kształcie stojącego prostokąta zamknięta łukiem nadwieszonym. Kolejno od lewej strony malowane w płycinach obrazy: aniołek grający na trąbce, aniołek grający na bębnach, ponownie aniołek grający na trąbce i aniołek grający na skrzypach. Na środku osi płycina w kształcie stojącego prostokąta zamknięta trójkątnie o wyłamanym zwieńczeniu, w polu przedstawienie króla Dawida grającego na harfie. U góry banderola z napisem „LAUDATE DOMINUM IN CITHARA”. Po drugiej stronie balustrady, kolejno od lewej: aniołek grający na wiolonczeli, aniołek grający na trąbce, aniołek grający na flecie i aniołek grający na mandolinie. Wszystkie postacie ukazane na jasnobłękitnym tle, na chmurze białych obłoków. Anioły półnagie, ubrane w czerwone szaty. Struktura balustrady marmoryzowana na biało z niebieskimi przetarciami, detale złocone i malowane na czarno.

Streszczenie

Balustrada chóru muzycznego została wykonana na przełomie XVII i XVIII wieku. Przedstawia koncert anielski oraz króla Dawida grającego na harfie.

Bibliografia

Tomczyk Kazimierz, "Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach", Racławice 2014

Jak cytować?

Maia Działo, "Balustrada chóru muzycznego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/balustrada-choru-muzycznego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności