Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
malarstwo XVIII wieku sztuka drugiej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
lewa bramka ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/11095
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
po 1765 roku
Technika i materiał
tempera na desce, laserunki olejno-żywiczne
Wymiary podstawowe
szerokość – 74 cm
wysokość – 172 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obrazy św. Pawła i św. Piotra na drzwiczkach bramek zostały wykonane najpewniej w czasie powstania ołtarza głównego, a więc po 1765 roku. Według sygnatury umieszczonej na odwrociu jednego z nich, ich autorem jest Antoni Kudasiewicz.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o wklęsłych górnych narożach z przedstawieniem św. Piotra. Apostoł ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo, w kontrapoście, z uniesioną głową. Lewą rękę kładzie na piersi, prawą trzyma przy boku klucze i księgę. Twarz ma szczupłą, o dużych, skierowanych w górę oczach, garbatym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, siwą i gęstą brodą i włosami, z łysiną na głowie. Ubrany jest w jasnoniebieską tunikę z kołnierzykiem, przepasaną w talii oraz jasnożółty płaszcz z czerwoną podszewką, zarzucony na ramiona i zawiązany u pasa z przodu postaci. Święty ukazany na cieniowanym, szaro-brązowym tle, z widocznym u dołu jasnobrązowym podłożem.

Zarys problematyki artystycznej

Piotr był bratem św. Andrzeja, rybakiem, przyłączył się do Chrystusa i został jego apostołem. Jezus zmienił jego imię (Szymon) na Piotr, co później wyjaśnił: „Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i Ja na tej Skale zbuduje Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze do królestwa niebieskiego” (Mt 16, 18-19), dlatego w ikonografii jednym z atrybutów świętego są również klucze. Święci Piotr i Paweł często przedstawiani są razem. W Kościele uroczystość obu apostołów obchodzona jest wspólnie, gdyż w tradycji uznaje się, że zginęli w tym samym dniu. Jednocześnie przez swoje zasługi dla Kościoła obaj nazywani są „książętami apostołów”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Liczne ubytki i odpryski warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obrazy św. Pawła i św. Piotra na drzwiczkach bramek zostały wykonane najpewniej w czasie powstania ołtarza głównego, a więc po 1765 roku. Według sygnatury umieszczonej na odwrociu jednego z nich, ich autorem jest Antoni Kudasiewicz. W ikonografii jednym z atrybutów św. Piotra są klucze.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

Inne dzieła tego autora

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-44

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności