Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Miejscowość
Niepołomice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Najświętszej Panny Marii i Dziesięciu Tysięcy Męczenników
Tagi
rzeźba XVIII wieku sztuka drugiej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prawy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/04702
Kategoria
rzeźba
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz razem z figurami św. Pawła i św. Piotra został wykonany przez warsztat Korneckich w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Przeniesiono go do kościoła w Niepołomicach w 1786 roku z innej świątyni.

Opis

Figura drążona z tyłu, ustawiona na nieregularnej podstawie. Święty zwrócony frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. W lewej, wyciągniętej w bok ręce trzyma miecz skierowany ostrzem w dół, prawą, ugiętą, unosi na tle piersi. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych, blisko siebie osadzonych oczach, lekko garbatym nosie oraz pełnych, rozchylonych ustach. Okolona jest długą, falowaną brodą, opadającą na pierś oraz krótkimi, kręconymi, brązowymi włosami. Ubrany jest w srebrzoną tunikę, przepasaną w talii oraz złocony płaszcz z czerwoną podszewką, zarzucony na prawe ramię i opadający na lewa nogę. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Cechy formalne figury św. Pawła odpowiadają dziełom rzeźbiarskim tworzonym w warsztacie Korneckich. Typ twarzy świętego jest bliski postaciom dojrzałych mężczyzn z długą brodą wykonywanych przez ten warsztat, chociażby w farze w Bochni czy w kościele św. Idziego w Zakliczynie. Podobnie sposób kształtowania szat z przylegającą do ciała, silnie drapowaną tuniką oraz ekspresyjnie fałdowanym, obfitym płaszczem. Układ ciała figury jest analogiczny do figury Zachariasza z fary bocheńskiej. Wszystkie te cechy pozwalają na przypisanie jej wykonania warsztatowi Korneckich.
Piotr Kornecki razem ze swoim przyrodnim bratem Stanisławem, założyli w Gdowie warsztat stolarsko-rzeźbiarski i malarski. Z czasem pracowali w nim również synowie tego pierwszego oraz krewniacy mieszkający w tej wsi. Rodzinny warsztat Korneckich był szczególnie prężny w trzeciej ćwierci XVIII wieku, wykonując prace w wielu kościołach na terenie południowej Małopolski.
Święty Paweł pierwotnie nosił imię Szaweł i był gorliwym prześladowcą chrześcijan, aż do czasu nawrócenia. Wówczas przyjął imię Paweł i rozpoczął działalność apostolską. Poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem, dlatego jest on jego atrybutem. Święci Piotr i Paweł często przedstawiani są razem. W Kościele uroczystość obu apostołów obchodzona jest wspólnie, gdyż w tradycji uznaje się, że zginęli w tym samym dniu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne zabrudzenia figury.

Streszczenie

Ołtarz razem z figurami św. Pawła i św. Piotra został wykonany przez warsztat Korneckich w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Przeniesiono go do kościoła w Niepołomicach w 1786 roku z innej świątyni. Święty Paweł pierwotnie nosił imię Szaweł i był gorliwym prześladowcą chrześcijan, aż do czasu nawrócenia. Wówczas przyjął imię Paweł i rozpoczął działalność apostolską. Poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem, dlatego jest on jego atrybutem.

Bibliografia

Sinko-Popielowa Krystyna, "Kościół w Niepołomicach" , „Rocznik Krakowski” , s. 49-111
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Róg Rafał, "Kościół w Niepołomicach pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników – Królewska Fundacja Pokutna", Kraków-Niepołomice 1998

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-17

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności