Ołtarz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej powstał zapewne w latach około 1693-1705. W tym samym czasie została wykonana rzeźba św. Pawła. W 1997 roku przeprowadzono konserwację ołtarza.
Rzeźba drążona, przedstawiająca św. Pawła. Święty ustawiony frontalnie w kontrapoście z lewą nogą ugiętą w kolanie, w prawej dłoni wyciągniętej przed siebie trzyma miecz zwrócony ostrzem w dół. Twarz pociągła o wyrazistych rysach, długim i prostym nosie, okolona długą brodą, oczy duże, włosy średniej długości, ciemnobrązowe. Święty ubrany jest w długą, czerwoną suknię, przewiązaną w pasie oraz złoty płaszcz z niebieską podszewką owinięty wokół lewego ramienia. Polichromia ciała naturalistyczna, płaszcz i atrybuty złocone.
Rzeźba św. Pawła przedstawia cechy formalne dzieła o delikatnie poruszonej i ekspresyjnie podkreślonej sylwetce przy pomocy draperii szat. Święty Paweł został ukazany z tradycyjnym atrybutem: mieczem, którym został ścięty. Miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku, pojawił się znacznie później, niż klucze u św. Piotra. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Piotra, pochodząca z tego samego warsztatu.
Dobry.
Rzeźba św. Pawła została wykonana w latach około 1693-1705. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z mieczem w dłoni. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Piotra pochodząca z tego samego warsztatu.
Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-12