Św. Mikołaj

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Biały Kościół
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
rzeźba kamienna rzeźba XIX wieku św. Mikołaj
Miejsce przechowywania
na zewnątrz kościoła
Identyfikator
DZIELO/10947
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
kamień pińczowski, techniki rzeźbiarskie; metal
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba przedstawiająca św. Mikołaja. Święty ukazany jest w postawie stojącej, frontalnie, z krzyżem w prawej dłoni i otwartą księgą w lewej, na której ułożone są trzy kule. Twarz podłużna, okolona długą i bujną brodą, nos długi i wąski, oczy osadzone głęboko w oczodołach ze wzrokiem skierowanym na wprost; włosy długie i opadające na plecy. Święty ubrany jest w długą, przewiązaną sznurem albę, stułę, kapę zawiązaną pod szyją, infułę na głowie, zdobioną na przodzie krzyżykiem greckim, a na dłoniach ma założone rękawiczki. Krzyż na długim, metalowym drzewcu o ramionach zakończonych trójlistnie.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźbę św. Mikołaja charakteryzuje spokojna forma, ukazana w statecznej, pozbawionej ekspresji pozie figury, a także sztywnej, prawie niezauważalnej draperii szat. Figura formalnie nawiązuje do dzieł wykonywanych w XIX wieku, jednak z powodu braku źródeł archiwalnych dotyczących powstania rzeźby nie udało się dotąd ustalić jej autora.
Rzeźba przedstawia św. Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Trzy złote kule, która leżą na księdze symbolizują dar, jaki św. Mikołaj ofiarował trzem ubogim pannom na posag. Z kolei biskupi strój świętego i księga nawiązują do jego misji duszpasterskiej, w czasie gdy był biskupem Miry w Licji. Święty Mikołaj miał uczestniczyć w obradach soboru nicejskiego w 325 roku.

Streszczenie

Rzeźba powstała w XIX wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Przedstawia św. Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Trzy złote kule, która leżą na księdze symbolizują dar, jaki św. Mikołaj ofiarował trzem ubogim pannom na posag. Z kolei biskupi strój świętego i księga nawiązują do jego misji duszpasterskiej, w czasie gdy był biskupem Miry w Licji.

Bibliografia

Wiśniewski Jan, "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem", Marjówka Opoczyńska 1933
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Voragine Jacob de, "Złota legenda", Warszawa 1983

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Mikołaj", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-mikolaj-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności