Św. Karol Boromeusz (dawniej św. Błażej)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
tatrzański
Gmina
Bukowina Tatrzańska
Miejscowość
Jurgów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
Johann Feeg Św. Błażej Św. Karol Boromeusz wschodniosłowackie rokoko
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy św. Mikołaja
Identyfikator
DZIELO/14252
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1770-1772
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kieżmark
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 120 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźbę wykonał po 1770 roku pochodzący z Kieżmarku Johann Feeg. Z kroniki parafialnej wynika, że w 1772 roku ołtarz, w którym się znajduje był już ukończony. W 1869 i 1938 roku ołtarz odzłocono. Początkowo była to figura św. Błażeja, jednak podczas konserwacji ołtarza przeprowadzonej w latach 2004-2005 świętego pozbawiono identyfikującego go atrybutu, czyli koszyczka z owocami, i zastąpiono go krzyżem, zmieniając go w św. Karola Boromeusza.

Opis

Rzeźba pełna, na cokole, ukazująca św. Karola Boromeusza, a dawniej św. Błażeja w całej postaci, w kontrapoście, frontalnie. Święty spogląda w dół, obiema rękami przytrzymuje krzyż. Ma prostokątną twarz o wąskich brwiach, dużych, migdałowatych oczach, dużym nosie i wyraźnie zarysowanych ustach, okoloną krótką brodą i układającymi się w pukle włosami. Jest ubrany w strój biskupa: długą albę, dekorowaną szerokim pasem koronki rokietę, futrzaną almucję oraz humerał. Na nogach ma buty o ściętych czubkach. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty złocone, krzyż brązowy.

Zarys problematyki artystycznej

Figura ustawiona po prawej stronie ołtarza św. Mikołaja była początkowo przedstawieniem św. Błażeja, ukazanego z koszyczkiem owoców, które święcono w dzień jego święta, by potem stosować je jako leki w bólach gardła. Według legendy święty przebywając w więzieniu, uratował chłopca, który zadławił się ością, dlatego stał się patronem, do którego zwracano się w razie chorób gardła. W wyniku prac konserwatorskich przeprowadzonych w latach 2004-2005 świętemu zamieniono wspomniany atrybut na krucyfiks, czyniąc z niego św. Karola Boromeusza, który często towarzyszył w wystroju ołtarzy ustawionemu naprzeciwko wyobrażeniu św. Jana Nepomucena.
Znany z nazwiska autor dzieła Johann Feeg był późnobarokowym kieżmarskim rzeźbiarzem. Tworzone przez niego postacie charakteryzują eleganckie pozy i gesty, ostro załamujące się fałdy szat, ostre rysy twarzy o zapadniętych policzkach, dużych nosach i głęboko osadzonych oczach o migdałowym wykroju. Ołtarze z rzeźbami jego autorstwa znajdują się również w kieżmarskim kościele Paulinów, w kościołach w Wierzbowie, Lewoczy i Popradzie Wielkiej.
Rzeźba jest przykładem tzw. spiskiego lub wschodniosłowackiego rokoka, stylu który stopniowo kształtował się od lat czterdziestych XVIII stulecia i cechował się wyjątkową dekoracyjnością środków wyrazu. Twórczość wspomnianego Johanna Feega oraz współpracującego z nim malarza Imricha Jagušiča stanowi kulminacyjne osiągnięcie tego stylu. Od lat osiemdziesiątych XVIII wieku do głosu zaczęły dochodzić tendencje klasycyzujące.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Podczas konserwacji ołtarza w latach 2004-2005 świętego pozbawiono identyfikującego go atrybutu, czyli koszyczka z owocami, i zastąpiono go krzyżem, w wyniku czego figurę można identyfikować z przedstawieniem św. Karola Boromeusza.

Streszczenie

Rzeźba przedstawiająca św. Karola Boromeusza została wykonana między 1770 a 1772 rokiem przez kieżmarskiego rzeźbiarza Johanna Feega. W wyniku prac konserwatorskich przeprowadzonych w latach 2004-2005 świętemu zamieniono trzymany przez niego koszyczek z owocami na krucyfiks, czyniąc z jego wyobrażenia figurę św. Karola Boromeusza.

Bibliografia

Trajdos Tadeusz, "Z dziejów wsi i parafii Zamagórza Spiskiego", Nowy Targ 2011
Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Skorupa Andrzej , "Johann Feeg i Imrich Jagušič na polskim Spiszu" , „Prace Pienińskie” , s. 85-97
Chmelinova Katarína , "Johann Feeg a spišské umenie 18. storočia" , „Almanach Muszyny” , s. 135-145
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Karol Boromeusz (dawniej św. Błażej)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-karol-boromeusz-dawniej-sw-blazej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności