Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowa Biała
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
Dzieciątko Jezus rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny przy północnej ścianie nawy
Identyfikator
DZIELO/04869
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 140 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Józefa z Dzieciątkiem powstała zapewne na przełomie XIX i XX wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu bocznym.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na niskim, ośmiobocznym postumencie. Święty ukazany w całej postaci, frontalnie, w kontrapoście, prawą ręką podtrzymuje na ramieniu Dzieciątko, w lewej, ugiętej trzyma gałązkę lilii. Twarz ma szczupłą, pociągłą, o małych, migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną krótką brodą oraz kręconymi, brązowymi włosami. Nad głową nimb. Ubrany jest w lejącą szaro-brązową tunikę oraz brązowo-zielony płaszcz z niebieską podszewką, lamowany złoconą dekoracją roślinną, zarzucony na ramiona i zawinięty wokół ciała. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, prawą ręką wskazuje na Józefa, lewą przytrzymuje na kolanach kulę. Twarz ma pociągłą, o pełnych policzkach, dużych, migdałowatych oczach, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ubrane jest w luźną jasnoniebieską tunikę pokrytą złoconymi gwiazdami, ze złoconą lamówką. Polichromia ciał naturalistyczna.


Zarys problematyki artystycznej

Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa. W ikonografii przedstawiany jest z Dzieciątkiem na ramieniu i lilią, atrybutem odnoszącym się do jego życia w czystości.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii, zabrudzenia, zaplamienia.

Streszczenie

Figura św. Józefa z Dzieciątkiem powstała zapewne na przełomie XIX i XX wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu bocznym. Święty był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa. W ikonografii przedstawiany jest z Dzieciątkiem na ramieniu i lilią, atrybutem odnoszącym się do jego życia w czystości.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-26

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności