Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została przeniesiona razem z nim do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku.
Figura ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową skierowaną w lewo, w kontrapoście, z rękami rozłożonymi na boki. W lewej dłoni trzyma krucyfiks, w prawej złocony biret. Twarz ma kwadratową, o migdałowatych oczach, krótkim, dużym nosie i wąskich ustach, okoloną krótką brodą oraz kręconymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w złoconą albę, biały ornat, lamowany złoconą koronką oraz złoconą stułę. Polichromia ciała naturalistyczna.
Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. Wyróżniał się ogromną pracowitością oraz miłosierdziem. Przedstawiany jest zazwyczaj w todze profesorskiej. Omawiana figura ukazuje go w stroju prezbitera, a więc albie, ornacie i stule. Jego atrybutami są księga i biret, rzadziej krucyfiks.
Dobry.
Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została przeniesiona razem z nim do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku. Omawiana figura ukazuje świętego w stroju prezbitera, a więc albie, ornacie i stule. Jego atrybutami są księga i biret, rzadziej krucyfiks.
Paulina Kluz, "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-8