Św. Jan Kanty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Czorsztyn
Miejscowość
Sromowce Wyżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Stanisława BM
Tagi
rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06871
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została przeniesiona razem z nim do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku.

Opis

Figura ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową skierowaną w lewo, w kontrapoście, z rękami rozłożonymi na boki. W lewej dłoni trzyma krucyfiks, w prawej złocony biret. Twarz ma kwadratową, o migdałowatych oczach, krótkim, dużym nosie i wąskich ustach, okoloną krótką brodą oraz kręconymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w złoconą albę, biały ornat, lamowany złoconą koronką oraz złoconą stułę. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. Wyróżniał się ogromną pracowitością oraz miłosierdziem. Przedstawiany jest zazwyczaj w todze profesorskiej. Omawiana figura ukazuje go w stroju prezbitera, a więc albie, ornacie i stule. Jego atrybutami są księga i biret, rzadziej krucyfiks.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem głównym w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została przeniesiona razem z nim do nowo wybudowanego kościoła w 1875 roku. Omawiana figura ukazuje świętego w stroju prezbitera, a więc albie, ornacie i stule. Jego atrybutami są księga i biret, rzadziej krucyfiks.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności