Obraz wykonano w 1863 roku do ołtarza, w którym się znajduje.
Obraz w kształcie stojącego owalu ujętego złoconą, profilowana ramą. Święty został ukazany do kolan, zwrócony nieznacznie w lewo, z głową odwróconą w przeciwnym kierunku. Ma trójkątną twarz, włosy i zarost krótkie, siwiejące; wokół głowy nimb. Jest ubrany w profesorską togę z szerokimi rękawami, czarną z fioletowymi obszyciami. W prawej, opuszczonej ręce trzyma pióro, lewą składa na piersi. Po prawej stronie kompozycji widoczny pulpit z ułożonymi na nim księgą na podpórce i kwiatem lilii. Tło cieniowane od brązowego w dolnej partii do żółtego w górnej, najjaśniejsze za głową świętego. Kolorystyka ciepła.
Święty Jan (1390-1473) urodził się w Kętach, stąd zwany jest Kantym. Był wykładowcą na Uniwersytecie Krakowskim, dlatego został przedstawiony w todze profesorskiej i z piórem w ręce. Znany był z wiary, ascezy i uczynków miłosierdzia. Jest patronem Polski, archidiecezji krakowskiej, Krakowa, profesorów i młodzieży. Księga, która przed nim leży, jest symbolem nauki oraz mądrości.
Obraz cechuje dobra jakość artystyczna, jest przykładem sztuki religijnej, w której postać świętego została ukazana na jednolitym, nieokreślonym tle.
Dobry.
Obraz przedstawiający św. Jana Kantego został namalowany w 1863 roku. Dzieło nosi cechy malarstwa religijnego XIX wieku, ukazując postać świętego na jednolitym, nieokreślonym tle.
Agata Felczyńska , "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-5