Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Jawiszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Dekanat
Osiek
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz boczny lewy, zasuwa
Identyfikator
DZIELO/13007
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1863 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz z 1863 roku znalazł się na zasuwie w lewym ołtarzu bocznym Najświętszego Serca Pana Jezusa wykonanym w 1887 roku w firmie Gottlieba Mireckiego w Bielsku.

Opis

Obraz uzyskał kształt stojącego prostokąta. W centrum kompozycji wyobrażono w półpostaci siedzącą Matkę Boską z Dzieciątkiem na tle szerokiej arkady, której górna część ginie w obłokach. Madonna zwrócona w trzech czwartych w prawo prawą dłonią podtrzymuje siedzące na jej kolanach Dzieciątko Jezus. Natomiast w uniesionej w jego stronę lewej ręce trzyma czerwony różaniec przewieszony przez dłoń. Maria ma owalną twarz o rumianych policzkach, wydatny prosty nos i wąskie usta. Spojrzenie jej migdałowych oczku skierowane jest w stronę Dzieciątka. Głowę Marii otaczają jasnobrązowe, falujące włosy spływające na ramiona. Madonna ubrana jest w szkarłatną suknię z dużym dekoltem odsłaniającym jej szyję oraz rąbek spodniej, białej koszuli. Suknia pod szyją lamowana jest złocistą taśmą. Natomiast bufiaste rękawy przy dłoniach spinają wąskie mankiety. Jej ramiona okrywa niebieski płaszcz przykrywający także jej kolana. Na głowie widoczna jest jasnobeżowa chusta dekorowana poprzecznymi błękitno-czerwonymi, delikatnymi paseczkami, która okrywa także ramiona. Trzymane przez nią Dzieciątko siedzi na bladoczerwonej poduszce zdobionej złocistym obszyciem i chwostami wiszącymi przy jej rogach. Mały Jezus ujęty został w trzech czwartych w lewo. Prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej zaś przyciśniętej do piersi trzyma czerwony różaniec. Nóżki ma skrzyżowane na poduszce. Jego nagie ciało okrywa tylko w partii bioder biała pieluszka. Dzieciątko ma owalną twarz otoczoną jasnymi, falującymi włosami. Charakteryzują ją wysokie czoło, drobny nos i usta oraz wyraziste spojrzenie skierowane na widza. Głowę Jezusa, podobnie jak i Marii otacza nieznaczna poświata. Ponad Madonną z Dzieciątkiem widoczny jest na tle rozjaśnionych obłoków mały, uskrzydlony, nagi aniołek o jasnych włosach, niosący w rękach gałązki różane. Towarzyszy mu uskrzydlona, pucułowata główka innego aniołka. Za Marią widoczony jest fragment balustrady, za którą znajduje się egzotyczna roślinność z palmą daktylową w tle.

Zarys problematyki artystycznej

W kompozycji Madonny Różańcowej w Jawiszowicach widoczne są echa popularnego w XIX i w pierwszej połowie XX wieku obrazu Andrea Solaria "Madonna karmiąca" z około 1507 roku, obecnie przechowywanego w zbiorach paryskiego Luwru.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Ostatnią konserwację obrazu wraz z nastawą przeprowadzili w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku Dorota i Bogusław Krówkowie z Krakowa.

Literatura

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 14;
R. Kalinowski, Ecclesia Sancti Martini Jawiszowice, Kraków 2017, s. 89-90.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej Różańcowej z 1863 roku znalazł się na zasuwie w lewym ołtarzu bocznym Najświętszego Serca Pana Jezusa wykonanym w 1887 roku w firmie Gottlieba Mireckiego w Bielsku. W kompozycji Madonny Różańcowej w Jawiszowicach widoczne są echa popularnego w XIX i w pierwszej połowie XX wieku obrazu Andrea Solaria "Madonna karmiąca" z około 1507 roku, obecnie przechowywanego w zbiorach paryskiego Luwru.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-21

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności