Ks. Aleksy Bocheński

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Ponikiew
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Aleksego
Tagi
Aleksy Bocheński malarstwo portretowe
Miejsce przechowywania
przedsionek kościoła
Identyfikator
DZIELO/05576
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
18.08.1849-04.03.1893
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany po 18 sierpnia 1849 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego złoconą, profilowaną ramą. Postać ukazana do pasa, w trzech czwartych, siedząca na krześle z bordowym obiciem i rzeźbionym zwieńczeniem. Ksiądz ubrany w sutannę przewiązaną czarnym pasem. Twarz oddająca fizjonomiczne cechy, włosy krótkie, siwe. W prawej dłoni modlitewnik. U góry napis „X(IĄDZ) ALEKSY BOCHEŃSKI PROBOSZCZ WADOWIC. OD ROKU 1849-”.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Aleksy Bocheński był proboszczem parafii w Wadowicach oraz inicjatorem budowy kościoła w Ponikwi, któremu nadał wezwanie własnego patrona. Omawiany portret został namalowany po rozpoczęciu jego służby w Wadowicach, ale jeszcze przez jej ukończeniem, czyli w okresie między 18 sierpnia 1849 a 4 marca 1893 i nosi cechy malarstwa dziewiętnastowiecznego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ksiądz Aleksy Bocheński był proboszczem parafii w Wadowicach i inicjatorem budowy kościoła w Ponikwi. Omawiany portret został namalowany po rozpoczęciu jego służby w Wadowicach, ale jeszcze przez jej ukończeniem, czyli w okresie między 18 sierpnia 1849 a 4 marca 1893 i nosi cechy malarstwa dziewiętnastowiecznego.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Ks. Aleksy Bocheński", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ks-aleksy-bochenski

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności