Św. Rozalia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
malarstwo XIX wieku św. Rozalia
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13649
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1863 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 71 cm
wysokość – 84,3 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 79 cm
Szerokość bez ramy – 64 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 1863 roku przez nieznanego artystę.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Rozalii ukazanej w centrum kompozycji. Święta ukazana jest w pozycji siedzącej w ujęciu poniżej kolan, zwrócona trzy czwarte w prawą stronę, w dłoniach trzyma krucyfiks, a głowę pochyla do przodu. Twarz o dziewczęcych rysach, oczy przymknięte, nos o prostym profilu, usta niewielkie, włosy długie i bujne, opadające na lewe ramię. Święta ubrana jest w jasnobeżową suknię, obszytą na dekolcie lamówką i zdobioną przy szyi złotą dekoracją z kamieniami oraz niebieski płaszcz z zieloną podszewką i złotą lamówką, założony na lewe ramię i okrywający lewy bok. Na głowie święta Rozalia ma założony wianek z białych i czerwonych róż, a wokół głowy kolisty nimb. Po lewej stronie obrazu za krucyfiksem, na półce skalnej leży czaszka oraz otwarta, zapisana księga z czytelną u góry datą „1863”. W lewym, dolnym narożu obrazu słabo czytelna sygnatura artysty. Nad linią horyzontu różowe chmury, a powyżej ciemnoniebieskie niebo. Rama prosta, drewniana, malowana na kolor jasnozielony.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz z przedstawieniem św. Rozalii namalował nieznany malarz w 1863 roku. Święta Rozalia (1130-1165 lub 1170) wiodła pokutne życie w grocie na Sycylii. Podczas zarazy w Palermo w 1624 roku objawiła się niewieście, której zdradziła miejsce swojego pochówku. Po przeniesieniu relikwii świętej do miasta, epidemia ustąpiła. Odtąd święta jest patronką od chorób zakaźnych. W ikonografii, tak jak na omawianym dziele przedstawiana jest jako młoda kobieta, żyjąca w ascezie. Jej atrybutami są kwiaty róż, odnoszące się do jej imienia oraz czaszka i krucyfiks symbolizujące pokutne życie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, powierzchnia malowidła zabrudzona. Płótno pofalowane, mocno pogniecione, przybite bezpośrednio do drewnianej ramy. Na całej powierzchni widoczne zacieki pożółkłego werniksu.

Streszczenie

Obraz „Św. Rozalia” namalował nieznany malarz w 1863 roku. Święta Rozalia (1130-1165 lub 1170) wiodła pokutne życie w grocie na Sycylii. Podczas zarazy w Palermo w 1624 roku objawiła się niewieście, której zdradziła miejsce swojego pochówku. Po przeniesieniu relikwii świętej do miasta, epidemia ustąpiła. Odtąd święta jest patronką od chorób zakaźnych.

Bibliografia

Kramiszewska Aneta, "Św. Rozalia" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 17" , Lublin 2012 , s. 416-417
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Rozalia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rozalia-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności