Matka Boska z Dzieciątkiem

Nowy Targ
Św. Marcina
kaplica boczna, ołtarz boczny
przełom XVII i XVIII wieku (?)
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska (?)
olej na płótnie (?), blacha; trybowanie, sztancowanie, srebrzenie, złocenie, kameryzacja
szerokość – około 80 cm
wysokość – około 120 cm
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz najprawdopodobniej pochodzi z dawnego kościoła parafialnego w Klikuszowej rozebranego w drugiej połowie XIX wieku.

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty rzeźbioną ramą z motywem wici akantowej, przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Ukazana w półpostaci Maria zwrócona jest na wprost. W trzech czwartych skierowaną w lewo głowę charakteryzuje owalna twarz o wyrazistych rysach z ciemnymi łukami brwi, dużymi, migdałowatymi oczami o wyraźnych, dolnych powiekach, długim, prostym nosie, kształtnymi ustami w subtelnym uśmiechu i wyraźną linią podbródka. Partie szat pokryte są metalowymi osłonami. Maria ma na sobie srebrną, przewiązaną w pasie suknię zdobioną motywem tulipanów, pod szyją krótkie korale. Głowę, ramiona i ręce osłania srebrny, spięty pod szyją owalną broszą płaszcz obszyty złoconymi galonami, zdobiony motywem ukwieconej wici roślinnej. Matka Boska prawą, uniesioną na wysokości piersi ręką o wyprostowanej dłoni i złączonych trzech palcach wskazuje na trzymane na lewej ręce Dzieciątko. Zwrócony w trzech czwartych w prawo Jezus ukazany jest w pozycji siedzącej. Zaokrągloną twarz charakteryzują pełne, wyraziste rysy o dużych oczach z wydanie podkreślonymi liniami powiek, długim nosie, kształtnych ustach w delikatnym uśmiechu, zaróżowionych policzkach oraz wyraźniej linii podbródka. Jezus ma na sobie długą, srebrną, przewiązaną w pasie, zdobioną ukwieconą wicią roślinną suknię o złoconym obszyciu dekoltu i dekoracyjnych galonach przy mankietach dolnej krawędzi. Lewą ręką podtrzymuje małą, zamkniętą, złoconą księgę, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Zwieńczone zamkniętymi, kameryzowanymi koronami głowy okalają – promienisty nimb Jezusa, wieniec z 12 gwiazd Marii. Tło niebieskie, z drobnym deseniem.

Dobry.

W jednym z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonany prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku. Wizerunek prezentuje wpływ ikonograficznego motywu małopolskiej Hodegetrii.

Paulina Chełmecka, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-55