Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Grabie
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XIX wieku rzeźba XX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny św. Józefa
Identyfikator
DZIELO/01575
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX-XX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowane
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Ewangelisty powstała na przełomie XIX i XX wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu, być może podczas jednej z renowacji retabulum w XX wieku, kiedy to dodano do niego niektóre elementy dekoracji i figury.

Opis

Rzeźba pełna, święty ustawiony jest frontalnie, w kontrapoście, z głową skierowaną w prawo, lewą ręką przyciska do boku księgę, prawą kładzie na piersi. Twarz świętego jest okrągła o dużych oczach skierowanych w bok, prostym nosie i pełnych ustach, okolona długimi, falowanymi włosami opadającymi na ramiona i plecy. Ubrany jest w zieloną suknię, przepasaną w talii i niebiesko-czerwony płaszcz zarzucony na lewe ramię, stopy świętego bose. Polichromia ciała traktowana naturalistycznie.

Zarys problematyki artystycznej

Sposób wykonania figury nosi znamiona dużych uproszczeń, brak zachowania właściwych proporcji ciała, które potraktowane zostało bryłowato, całość zaś kształtowana jest ostro i topornie.
Święty Jan był pierwotnie uczniem św. Jana Chrzciciela, później zaś Chrystusa. W tradycji uznany został za najmłodszego spośród apostołów, dlatego przedstawiany był jako młodzieniec, bez brody. Święty był autorem jednej z Ewangelii, Apokalipsy i trzech Listów, dlatego w ikonografii przedstawiany jest z księgą jako atrybutem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia i przetarcia polichromii. Figura kilkakrotnie przemalowywana.

Streszczenie

Figura nie stanowi całości z pozostałymi elementami dekoracji rzeźbiarskiej ołtarza, powstała znacznie później i dodana została wtórnie. Święty Jan w tradycji uznany został za najmłodszego spośród apostołów, dlatego przedstawiany był jako młodzieniec, bez brody, z księgą, gdyż był autorem Ewangelii, Apokalipsy i trzech Listów.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności