Figura została wykonana przez nieznanego artystę w końcu XIX wieku. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z rozebranego ołtarza bocznego. Na ołtarzu głównym została umieszczona w 2002 roku.
Rzeźba wolnostojąca, przedstawia św. Jana Chrzciciela, ustawiona na niskim, zielonym cokole na planie kwadratu. Święty ukazany frontalnie, w postawie stojącej z krzyżem o długim drzewcu w prawej dłoni oraz zamkniętą księgą w lewej. Twarz podłużna z długim i wąskim nosem, ze wzrokiem skierowanym w dal, okolona brązową, średniej długości brodą oraz krótkimi włosami, zasłaniającymi uszy. Święty jest ubrany w szatę uszytą ze skóry zwierzęcej, odsłaniającą nagi tors i nogi poniżej kolan. Sylwetka szczupła. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Figura przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Marii, matki Jezusa. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. W rzeźbie w kościele w Biórkowie Wielkim został ukazany z tradycyjnym atrybutem w postaci krzyża i skóry z wielbłąda, w którą jest odziany. Ten strój nawiązuje do czasu, jaki spędził na pustyni. Szata ta, nazywana melotem jest symbolem pokuty oraz nawrócenia i została opisana w Ewangelii: „Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder” (Mt 3, 4). Źródła archiwalne nie ujawniły wykonawcy dzieła. Pewne sprymityzowanie formy rzeźby nie ułatwia datowania zabytku, jednak fakt, że figura stanowi prawie na pewno komplet z umieszczonym w tymże ołtarzu przedstawieniem św. Kazimierza, pozwala datować ją podobnie na koniec XIX wieku. Rzeźba mogła powstać w jakimś lokalnym warsztacie.
Rzeźba św. Jana Chrzciciela została wykonana przez nieznanego artystę w końcu XIX wieku, a następnie ustawiona nad bramką przy ołtarzu głównym.
Maria Działo, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-6