Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Ponikiew
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Aleksego
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XIX wieku św. Antoni Padewski
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy
Identyfikator
DZIELO/05579
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1864 rok
Fundator
hrabina Anna 1v Potocka 2v Wąsowicz
Technika i materiał
olej na płótnie (?)
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz wykonano w 1864 roku do ołtarza, w którym się znajduje.

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu z przedstawieniem postaci św. Antoniego ujęty profilowaną, złoconą ramą. Święty ukazany został całopostaciowo, w trzech czwartych, zwrócony w prawo. Klęczy przed stołem, na którym siedzi przytrzymywane przez niego Dzieciątko Jezus. Ma delikatną, młodzieńczą twarz, półprzymknięte oczy, wąski nos i usta, a na głowie wyciętą tonsurę, ponad nią nimb. Jest ubrany w brązowy habit franciszkański przewiązany sznurem. Lewą rękę przyciska do piersi. Dzieciątko zostało ukazane z profilu, siedząc na szarej chmurze, z biodrami osłoniętymi białą szarfą. Obiema rękami ujmuje świętego za szyję, głowę rozświetla mu szeroki, promienisty nimb, wokół rozchodzą się obłoki. Poniżej chmury, przy krawędzi kompozycji widoczne leżące na okrytym zieloną tkaniną ze złotym obszyciem blacie księga i lilia. Scena umieszczona jest we wnętrzu lub na balkonie otwierającym się prostokątnym oknem na pejzaż, poniżej widoczny fragment balustrady. Kolorystyka nasycona, ciepła.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Antoni jest ukazany w tradycyjnym typie ikonograficznym jako młody zakonnik w habicie franciszkańskim z Dzieciątkiem Jezus, które mu się ukazało, by zapewnić go o miłości Boga, księgą Pisma Świętego wskazującą na jego pobożność i chęć głoszenia Słowa Bożego oraz lilią symbolizującą czystość. Obraz został namalowany w 1864 roku przez Jana Jędrzejewskiego i nosi cechy malarstwa religijnego XIX wieku, ukazując postaci o łagodnym wyrazie, w nie do końca określonej przestrzeni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz przedstawiający św. Antoniego Padewskiego klęczącego przed Dzieciątkiem Jezus został namalowany w 1864 roku przez Jana Jędrzejewskiego. Dzieło nosi cechy malarstwa religijnego XIX wieku, ukazując postaci o łagodnym wyrazie, w nie do końca określonej przestrzeni.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Kronika budowli kościoła w Ponikwi.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności