Epitafium Nikodema Felicjana Bętkowskiego (1812-1864) ufundowała żona Anna z Wiśniewskich wraz z małoletnimi dziećmi. Epitafium zapewne powstało w Krakowie, w jednym z warsztatów kamieniarskich.
Na wysokim dwuczęściowym cokole, o fazowanych krawędziach, płyta z inskrypcją w formie stojącego prostokąta o ściętych górą narożach w profilowanej ramie neogotyckiej. Epitafium ujęte dwoma wielobocznymi wieżyczkami połączonymi fazowanym gzymsem przecinającym się z silnie wydłużonym łukiem kotarowym zwieńczonym krzyżem. W górnej części tablicy aplikowany wykonany z brązu medalion z płaskorzeźbionym przestawieniem głowy zmarłego w profilu; medaliony ujęty nałożonymi na tablicę, rzeźbionymi dwoma motywami liści. Na płycie inskrypcja: "Ś(więtej) p(amięci) Nikodemowi Felicynanowi / z Bętkowic BĘTKOWSKIEMU/ D(okto)r(ow)i Medycyny, M(agist)r(ow)i: Akuszeryi / Lekarzowi Sądowemu / Posłowi na Sejm krajowy, Członkowi / Rady Państwa w r(oku) 1848. 1861. do 1864. / Członkowi Towarzystw Lekarskich / Warszawskiego Wileńskiego / i Naukowego Krakowskiego / Autorowi wielu Pism lekarskich / i innych naukowych / Pogrążona w smutku żona Anna z Wisniewskich BĘTKOWSKA / z Dziećmi Małoletniemi / Zygmuntem, Anną i Heleną / Poświęcają ten Pomnik / * d(nia) 27. Września 1812 r(oku) / d(nia) 19. Października 1864 r(oku)".
Pomnik zasłużonego lekarza i polityka Nikodema Felicjana Bętkowskiego, utrzymany jest w formach neogotyckich typowych dla popularnych wśród kamieniarzy krakowskich w 2. połowie XIX wieku. Zbliżone formalnie dzieła tworzyli, m.in. Edward Stehlik i Ferdynand Kuhn. Obaj używali marmuru dębnickiego wydobywanego w kopalniach w Dębniku, należących do karmelitów bosych w Czernej.
Dobry
Neogotyckie epitafium zasłużonego lekarza i polityka Nikodema Felicjana Bętkowskiego (1812-1864) utrzymane w formach typowych dla krakowskiego środowiska artystycznego drugiej połowy XIX wieku, w którym dominowały formy neostylowe, a zwłaszcza neogotyckie.
Józef Skrabski, "Epitafium Nikodema Felicjana Bętkowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-nikodema-felicjana-betkowskiego