Tablica zostałą wykonana po śmierci Louise Freün von Geramb i wmurowana w ścianę kościoła.
Tablica epitafijna z marmuru dębnickiego w kształcie leżącego prostokąta z inskrypcją „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Louise Freün von Geramb, / geborne von Fülessy starb hier am 11ten / Februar 1864. im 53sten Jahre ihres Lebens. / Der liebevollen Erinnerung an die / theure Dahingeschiedene ist dieser / Denkstein von ihrem Gatten und / ihren vier Kindern geweihl”.
Jedna z 29 znajdujących się w wielickim kościele tablic upamiętniająca Louise Freün von Geramb. Epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Omawiana tablica została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.
Dobry.
Prosta tablica epitafijna poświęcona Louise Freün von Geramb zmarłej w 1864 roku została ufundowana przez rodzinę i wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.
Agata Felczyńska , "Epitafium Louise Freün von Geramb", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-louise-freun-von-geramb