Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
malarstwo XIX wieku Męka Pańska stacje drogi krzyżowej sztuka drugiej połowy XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12154
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
1871-1872
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej namalował Wojciech Eljasz w latach 1871-1872. Zostały wymienione w inwentarzu kościoła sporządzonym w 1883 roku.

Opis

Obrazy w formie stojącego prostokąta, w profilowanej, złoconej ramie, ze szczytem przy górnym boku, z numerem stacji, zwieńczonym krzyżem. Kompozycje wielofigurowe, postacie ukazane w ruchu, na tle pejzażu. Chrystus jest każdorazowo wyodrębniony spośród nich, ubrany w jasnoniebieską tunikę, przewiązaną sznurem, z łańcuchem na szyi lub w białym perizonium, z koroną cierniową na głowie.
Na stacjach o numerach I-VI sygnatury „Wojciech Eljasz 1871”, na VII – „Wojciech Elasz / w Krakowie / 1871”, na obrazach VIII- IX – „Wojciech Eljasz / 1872”, na dziele o numerze XI – „Eljasz 1872”, a na XIII i XIV sygnatura „Wojciech Eljasz 1872”.

Zarys problematyki artystycznej

Stacje drogi krzyżowej tworzy 14 krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa od sądu Piłata po złożenie Jezusa w grobie. Wierni przechodząc przez wszystkie stacje dostępują odpustów. Według tradycji zapoczątkowała je sama Matka Boska, która po śmierci Syna przeszła śladami Chrystusa przez jego drogę krzyżową, opłakując wszystkie jej etapy. Droga krzyżowa znana jest od XIII wieku, natomiast rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy utworzyli pierwsze stacje w Jerozolimie, następnie przeszczepili zwyczaj ich wznoszenia i związane z nimi nabożeństwo do Europy, tworząc je w swoich klasztorach. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku za odprawianie drogi krzyżowej zaczęto udzielać odpustów.
Wojciech Eljasz był niezwykle prężnym malarzem tworzącym w drugiej połowie XIX wieku. Malował głównie obrazy o tematyce religijnej, jego dzieła znajdują się w licznych kościołach i klasztorach na terenie Małopolski. W latach 1856-1879 wykonał do kościoła w Biskupicach kilka obrazów ołtarzowych oraz stacje drogi krzyżowej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Odpryski złoceń, przetarcia malatury.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej namalował Wojciech Eljasz w latach 1871-1872. Może je tworzyć 14 krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa od sądu Piłata po złożenie Jezusa w grobie. Wierni przechodząc przez wszystkie stacje dostępują odpustów.

Bibliografia

Nowowiejski Antoni, "Wykład liturgii Kościoła katolickiego", Warszawa 1893

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-23

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności