Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Bachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach
Tagi
grafika sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/00564
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
przed 1929 rokiem
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej zostały umieszczone w bachowickiej świątyni w 1929 roku. Informację tę odnotował ksiądz Franciszek Gołba w spisanej przez siebie kronice parafialnej: „Na stacje ofiarowały po 200 zł Marja Rokowska panna i żona Stanisława Szewczyka, b. wójta, obydwie Bachowianki. W r. 1929 w lutym umieściłem w kościele stacje (oleodruki na płótnie w ramach z masy złoconej i szklonych”.

Opis

Czternaście obrazów przedstawiających kolejne stacje drogi krzyżowej. Kompozycje wielopostaciowe w kształcie stojącego prostokąta ujęte w złocone, profilowane ramy zwieńczone krzyżem osadzonym na podstawie o linii wklęsło-wypukłej mieszczącej numer stacji. Kolorystyka jasna, przygaszona.

Zarys problematyki artystycznej

Omawiane dzieło stanowi przykład masowo reprodukowanego oleodruku powielanego za pomocą techniki oleografii lub chromolitografii pozwalającej uzyskać efekt naśladujący malarstwo olejne. Oleodruki ze względu na swoją dostępność oraz stosunkowo niską cenę szczególnie popularne były w XIX i na początku XX wieku. Często odznaczały się niewielką wartością artystyczną. Stacje drogi krzyżowej w kościele w Bachowicach sygnowane są literami „LM”. Najprawdopodobniej odnoszą się one do włoskiego malarza i autora fresków o tematyce religijnej Luigiego Morgariego, którego dzieła były często kopiowane w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Morgari wykonywał również obrazy przedstawiające temat drogi krzyżowej, które były rozpowszechniane za pomocą popularnych oleodruków.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej zostały umieszczone w bachowickiej świątyni w 1929 roku z fundacji parafian. Kompozycje według obrazów włoskiego malarza i autora fresków o tematyce religijnej Luigiego Morgariego zostały powielone w technice oleodruku popularnego w XIX i na początku XX wieku.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Stacje drogi krzyżowej ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności