Epitafium Antoniego Zygmunta Helcla

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Cynk Florian
Miejsce przechowywania
filar trzeciego przęsła i prawego ramienia transeptu, strona wschodnia
Identyfikator
DZIELO/21056
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1871 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
kamień, marmur dębnicki, kuty, ryty, rzeźbiony; olej na blasze
Wymiary podstawowe
szerokość – 80 cm
wysokość – 162 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium powstałe zapewne po śmierci Antoniego Zygmunta Helcla w 1870 roku.

Opis

Epitafium złożone z wysokiej podstawy ujętej lizenami i wspartej na konsolach z tablicą z inskrypcją oraz aediculi z portretem zmarłego flankowanej przez kompozytowe pilastry, podtrzymujące belkowanie. W osi środkowej pole prostokątne zamknięte łukiem półkolistym z portretem. Zmarły ukazany w popiersiu, w trzech czwartych, zwrócony w lewo. Twarz oddana szkicowo, z ciemnymi włosami odkrywającymi prawe ucho, z wąsami. Mężczyzna ubrany jest w koszulę i zarzuconą na nią czarną pelerynę. Tło neutralne, w tonacji brązów. We fryzie belkowania i pod portretem inskrypcja „REQUIESCAT IN PACE / POSTAWIŁ NA SKALE NOGI MOJE: I NAPROSTOWAŁ KROKI MOJE. / PS: 39”. Pod portretem herb rodziny Helclów; tarcza skwadrowana ze śladami złoceń, nakryta otwartą koroną. W dolnej części płycina z inskrypcją „ANTONI ZYGMUNT HELCEL / ŻOŁNIERZ Z ROKU 1831. / PROFESSOR HISTORYI PRAWA POLSKIEGO W UNIW(ERSYTECIE) JAGIEL(LOŃSKIM) / CZŁONEK TOWARZY(STWA) NAUK(OWEGO) KRAK(OWSKIEGO) I WIELU INNYCH. / AUTOR WIELU DZIEŁ OJCZYSTYCH / POSEŁ KRAJOWY / ZAŁOŻYCIEL STOWARZYSZENIA KATOLICKIEGO / WAROWNI KRZYŻA / PEŁEN MIŁOSIERDZIA DLA UBOGICH / URODZ(ONY) W KRAKOWIE 12. LIST(OPADA) 1808. UMARŁ 31. MARCA 1870.”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium o eleganckiej formie nawiązuje swobodnie do dzieł renesansowych, o czym świadczy forma aediculi z pilastrami dźwigającymi pełne belkowanie oraz konsole podtrzymujące wysoki cokół z tablicą inskrypcyjną z listkami akantu. Na uwagę zasługuje portret autorstwa znanego malarza Floriana Cynka, ucznia Wojciecha Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza i współpracownika Jana Matejki (namalował z nim obrazy przedstawiające świętych Kingę i Wojciecha w kościele w Wiśniczu Starym).

Streszczenie

Epitafium zasłużonego historyka prawa, posła na Sejm Krajowy, autorstwa kamieniarza o inicjałach F. H. i malarza Floriana Cynka, współpracownika Jana Matejki. Epitafium powstało zapewne po 1870 roku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Antoniego Zygmunta Helcla", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-antoniego-zygmunta-helcla

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności