Epitafium powstałe zapewne po śmierci Antoniego Zygmunta Helcla w 1870 roku.
Epitafium złożone z wysokiej podstawy ujętej lizenami i wspartej na konsolach z tablicą z inskrypcją oraz aediculi z portretem zmarłego flankowanej przez kompozytowe pilastry, podtrzymujące belkowanie. W osi środkowej pole prostokątne zamknięte łukiem półkolistym z portretem. Zmarły ukazany w popiersiu, w trzech czwartych, zwrócony w lewo. Twarz oddana szkicowo, z ciemnymi włosami odkrywającymi prawe ucho, z wąsami. Mężczyzna ubrany jest w koszulę i zarzuconą na nią czarną pelerynę. Tło neutralne, w tonacji brązów. We fryzie belkowania i pod portretem inskrypcja „REQUIESCAT IN PACE / POSTAWIŁ NA SKALE NOGI MOJE: I NAPROSTOWAŁ KROKI MOJE. / PS: 39”. Pod portretem herb rodziny Helclów; tarcza skwadrowana ze śladami złoceń, nakryta otwartą koroną. W dolnej części płycina z inskrypcją „ANTONI ZYGMUNT HELCEL / ŻOŁNIERZ Z ROKU 1831. / PROFESSOR HISTORYI PRAWA POLSKIEGO W UNIW(ERSYTECIE) JAGIEL(LOŃSKIM) / CZŁONEK TOWARZY(STWA) NAUK(OWEGO) KRAK(OWSKIEGO) I WIELU INNYCH. / AUTOR WIELU DZIEŁ OJCZYSTYCH / POSEŁ KRAJOWY / ZAŁOŻYCIEL STOWARZYSZENIA KATOLICKIEGO / WAROWNI KRZYŻA / PEŁEN MIŁOSIERDZIA DLA UBOGICH / URODZ(ONY) W KRAKOWIE 12. LIST(OPADA) 1808. UMARŁ 31. MARCA 1870.”
Epitafium o eleganckiej formie nawiązuje swobodnie do dzieł renesansowych, o czym świadczy forma aediculi z pilastrami dźwigającymi pełne belkowanie oraz konsole podtrzymujące wysoki cokół z tablicą inskrypcyjną z listkami akantu. Na uwagę zasługuje portret autorstwa znanego malarza Floriana Cynka, ucznia Wojciecha Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza i współpracownika Jana Matejki (namalował z nim obrazy przedstawiające świętych Kingę i Wojciecha w kościele w Wiśniczu Starym).
Epitafium zasłużonego historyka prawa, posła na Sejm Krajowy, autorstwa kamieniarza o inicjałach F. H. i malarza Floriana Cynka, współpracownika Jana Matejki. Epitafium powstało zapewne po 1870 roku.
Józef Skrabski, "Epitafium Antoniego Zygmunta Helcla", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-antoniego-zygmunta-helcla