Epitafium Antoniego Zygmunta Helcla

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Cynk Florian
Miejsce przechowywania
filar trzeciego przęsła i prawego ramienia transeptu, strona wschodnia
Identyfikator
DZIELO/21056
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1871 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
kamień, marmur dębnicki, kuty, ryty, rzeźbiony; olej na blasze
Wymiary podstawowe
szerokość – 80 cm
wysokość – 162 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium powstałe zapewne po śmierci Antoniego Zygmunta Helcla w 1870 roku.

Opis

Epitafium złożone z wysokiej podstawy ujętej lizenami i wspartej na konsolach z tablicą z inskrypcją oraz aediculi z portretem zmarłego flankowanej przez kompozytowe pilastry, podtrzymujące belkowanie. W osi środkowej pole prostokątne zamknięte łukiem półkolistym z portretem. Zmarły ukazany w popiersiu, w trzech czwartych, zwrócony w lewo. Twarz oddana szkicowo, z ciemnymi włosami odkrywającymi prawe ucho, z wąsami. Mężczyzna ubrany jest w koszulę i zarzuconą na nią czarną pelerynę. Tło neutralne, w tonacji brązów. We fryzie belkowania i pod portretem inskrypcja „REQUIESCAT IN PACE / POSTAWIŁ NA SKALE NOGI MOJE: I NAPROSTOWAŁ KROKI MOJE. / PS: 39”. Pod portretem herb rodziny Helclów; tarcza skwadrowana ze śladami złoceń, nakryta otwartą koroną. W dolnej części płycina z inskrypcją „ANTONI ZYGMUNT HELCEL / ŻOŁNIERZ Z ROKU 1831. / PROFESSOR HISTORYI PRAWA POLSKIEGO W UNIW(ERSYTECIE) JAGIEL(LOŃSKIM) / CZŁONEK TOWARZY(STWA) NAUK(OWEGO) KRAK(OWSKIEGO) I WIELU INNYCH. / AUTOR WIELU DZIEŁ OJCZYSTYCH / POSEŁ KRAJOWY / ZAŁOŻYCIEL STOWARZYSZENIA KATOLICKIEGO / WAROWNI KRZYŻA / PEŁEN MIŁOSIERDZIA DLA UBOGICH / URODZ(ONY) W KRAKOWIE 12. LIST(OPADA) 1808. UMARŁ 31. MARCA 1870.”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium o eleganckiej formie nawiązuje swobodnie do dzieł renesansowych, o czym świadczy forma aediculi z pilastrami dźwigającymi pełne belkowanie oraz konsole podtrzymujące wysoki cokół z tablicą inskrypcyjną z listkami akantu. Na uwagę zasługuje portret autorstwa znanego malarza Floriana Cynka, ucznia Wojciecha Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza i współpracownika Jana Matejki (namalował z nim obrazy przedstawiające świętych Kingę i Wojciecha w kościele w Wiśniczu Starym).

Streszczenie

Epitafium zasłużonego historyka prawa, posła na Sejm Krajowy, autorstwa kamieniarza o inicjałach F. H. i malarza Floriana Cynka, współpracownika Jana Matejki. Epitafium powstało zapewne po 1870 roku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Antoniego Zygmunta Helcla", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-antoniego-zygmunta-helcla

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności