Prospekt organowy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
klasycyzm
Miejsce przechowywania
chór muzyczny
Identyfikator
DZIELO/13403
Kategoria
prospekt organowy
Ilość
1
Czas powstania
po 1885 - przed 1922 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Organy zbudował Tomasz Fall ze Szczyrzyca na przełomie XIX i XX wieku (po 1885, ale przed 1922). Klasycystyczny prospekt został wykonany w tym samym czasie. We wrześniu 1994 roku wykonano remont, konserwację i strojenie organów.

Opis

Szafa organowa architektoniczna, pięcioosiowa, jednokondygnacyjna, na wysokim cokole. Trzy główne osie u dołu podtrzymywane na ornamentalnych wspornikach, z prześwitami na piszczałki w formie stojącego prostokąta, ujętymi ramami, w górnej części dekorowane ornamentem roślinnym, zwieńczone fragmentami belkowania o fryzie dekorowanym żłobieniami. Oś środkowa niższa, zwieńczona szczytem z wolut podtrzymujących krzyż; osie skrajne najwyższe, zwieńczone szczytami w formie przerwanych półkolistych przyczółków z cokołami podtrzymującymi wazony pośrodku. Dwie środkowe osie najniższe z prześwitami na piszczałki w formie wydłużonego stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, ujęte ramami. Struktura polichromowana w kolorze jasnozielonym, z ciemnozielonymi profilami oraz złoconą ornamentyką.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Szafa przemalowana.

Streszczenie

Organy zbudował Tomasz Fall ze Szczyrzyca na przełomie XIX i XX wieku (po 1885, ale przed 1922). Klasycystyczny prospekt został wykonany w tym samym czasie.

Bibliografia

Wiecheć Władysław, "Parafia Matki Bożej w Gaju", Kraków 2001

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum WUOZ w Krakowie, Karta ewidencyjna zabytkowych organów w Gaju.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Prospekt organowy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/prospekt-organowy-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności