Epitafium Stanisławy z Gadomskich Kemper

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
epitafium
Miejsce przechowywania
kaplica grobowa
Identyfikator
DZIELO/10761
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około 1885 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, polichromowanie; kamień, techniki kamieniarskie; fotoceramika
Wymiary podstawowe
szerokość – 71 cm
wysokość – 69 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium Stanisławy z Gadomskich Kemper zostało wystawione przez jej małżonka Władysława Kempnera około 1885 roku.

Opis

Płyta kamienna w formie leżącego prostokąta, ujęta drewnianą i polichromowaną ramą, o przecinających się listwach w narożach, dekorowaną płaskorzeźbionym ornamentem roślinnym. Zwieńczona owalnym, drewnianym medalionem z fotografią zmarłej na porcelanie. W polu płyty złocona inskrypcja: „PAMIĘCI / Stanisławy / z / GADOMSKICH / KEMPNER / + 7/3 1885 w 33 roku życia / Wdzięczny mąż z dziećmi.”

Zarys problematyki artystycznej

Murowana kaplica grobowa rodziny Kempnerów, właścicieli Łętowni, która znajduje się na tyłach kościoła, została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. W jej wnętrzu znajdują się epitafia członków rodziny Kempnerów oraz późniejszych właścicieli Łętowni – Przerwa Tetmajerów i Żelechowskich.
Stanisława z Gadomskich (1852-1885) była prawnuczką Barbary Lisickiej (właścicielki Łętowni i fundatorki kościoła). Wyszła za mąż za Władysława Kempnera, przez co wieś weszła do majątku tej rodziny.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium Stanisławy z Gadomskich Kemper zostało wystawione przez jej małżonka około 1885 roku. Stanisława z Gadomskich (1852-1885) była prawnuczką Barbary Lisickiej (właścicielki Łętowni i fundatorki kościoła). Wyszła za mąż za Władysława Kempnera.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Epitafium Stanisławy z Gadomskich Kemper", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-stanislawy-z-gadomskich-kemper

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności