Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Dobczyce
Miejscowość
Dobczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Tagi
klasycyzm mała architektura sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
nawa południowa
Identyfikator
DZIELO/12869
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1851 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz został wykonany przez Kajetana Domasiewicza z Nowego Sącza w 1851 roku do poprzedniego kościoła w Dobczycach (1834). Po wybudowaniu nowej świątyni w latach 1947-1949 przeniesiono do niej nastawę.

Opis

Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, na cokole, z malowaną płyciną na ściance przedniej w formie leżącego prostokąta o wklęsłych bokach, polichromowane na sposób imitujący marmoryzację w różnych odcieniach brązu. Zakończone profilowanym gzymsem, dekorowanym złoconym ornamentem roślinnym. Mensa drewniana. Na ołtarzu ustawione tabernakulum w formie drewnianej, prostopadłościennej skrzynki. Na przedniej ściance witraż z przedstawieniem sceny Ukrzyżowania, flankowany dwiema płycinami. Całość obwiedziona profilowanym, złoconym gzymsem. Na tabernakulum dwa cokoły z siedzącymi aniołami. Nastawa ujęta dwoma pilastrami o kanelowanych trzonach, dźwigających niepełne belkowanie i trójkątny przyczółek. Fryz dekorowany ustawionymi naprzemiennie anthemionami i wieńcami, belkowanie i przyczółek zdobione kimationem. W polu przyczółka owalny medalion z monogramem Marii, ujęty wieńcem, w glorii promienistej. W polu środkowym obraz w formie stojącego prostokąta z wizerunkiem Matki Boskiej, ujęty profilowaną ramą dekorowaną kimationem. Nastawa polichromowana jest w kolorze szarym, trzony pilastrów są marmoryzowane, belkowanie o barwie zielono-niebieskiej. Profile, kapitele i dekoracja złocone, wieniec srebrzony.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz został wykonany przez Kajetana Domasiewicza z Nowego Sącza w 1851 roku do poprzedniego kościoła w Dobczycach (1834). Po wybudowaniu nowej świątyni w latach 1947-1949 przeniesiono do niej nastawę.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-169

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności