Ołtarz został wykonany około 1900 roku.
Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednokondygnacyjna, trójosiowa, ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, skrzyniowy, mensa drewniana. Antepedium z narożami wypełnionymi ćwierćkolumienkami, dekorowane czterema blendami, z czworoliściem z gorejącym sercem pośrodku. Tabernakulum w formie prostopadłościennej szafki, ujęte w narożach kolumienkami dźwigającymi gzyms o kształcie łuku ostrego nadwieszonego dekorowanego żabkami i zwieńczonego pinaklem. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem ostrym, zdobione płaskorzeźbionym motywem winnej latorośli, kłosów zbóż i monogramem IHS. Predella nastawy dekorowana blendami z malowaną dekoracją w formie winnego grona.
Retabulum ołtarzowe w postaci trzech nisz zamkniętych łukami ostrymi, ujętych kolumienkami o kapitelach dekorowanych stylizowanymi rozetami i dźwigającymi pinakle z żabkami i kwiatonami. Środkowa nisza zamknięta łukiem ostrym z krenelażem, ponad którym ażurowa konstrukcja utworzona z wimperg i pinakli, dekorowana żabkami i kwiatonami. Nisze boczne zwieńczone przeplatającymi się żebrami, dekorowanymi w polach rozetami i pinaklami zakończonymi kwiatonami. Zwieńczenie w formie ażurowej konstrukcji utworzonej z pinakli połączonych łukami przyporowymi, dekorowanymi krenelażem i żabkami, środkowy pinakiel najwyższy, zwieńczony krzyżem. W niszy środkowej figura Najświętsze Serce Jezusa, w bocznych: św. Teresa z Avila po lewej i św. Andrzej Bobola po prawej stronie. Nastawa ujęta uszami utworzonymi z przypór z pinaklami.
Ołtarz w kolorze ciemnego drewna, blendy i nisze polichromowane na niebiesko i zielono, profile, detale i ornamenty złocone.
Ołtarz został wykonany w stylu neogotyckim, który nawiązywał do wzorów średniowiecznych – gotyckich, powielając dawne formy oraz ornamenty i komponując je w nową całość. Kształtem nawiązuje ściśle do ołtarza głównego. Całe wyposażenie kościoła zostało utrzymane w tej stylistyce i zamówione najpewniej w Tyrolu, gdzie znajdowały się liczne zakłady produkujące m.in. ołtarze i rzeźby o tematyce religijnej. Okoliczne kościoły (np. w Jabłonce czy Witowie) zamówiły elementy wyposażającej je małej architektury w pracowni Ferdinanda Prinotha w tyrolskiej miejscowości Sankt Ulrich. W innych małopolskich miejscowościach (Krzeszów, Włosienica) popularnością cieszyły się wyroby Ferdinanda Stuflessera, który prowadził jeden z wiodących warsztatów w Gröden (Austra), gdzie działał od 1875 roku.
Dobry.
Ołtarz boczny Najświętszego Serca Jezusa w kościele w Chyżnem został wykonany około 1900 roku w stylu neogotyckim i powstał najpewniej w warsztacie tyrolskim. Swoją formą nawiązuje ściśle do ołtarza głównego.
Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny lewy Najświętszego Serca Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-lewy-najswietszego-serca-jezusa